Ivo Chvátil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ivo Chvátil

Ivo Chvátil (* 22. ledna 1964 Kladno) je český výtvarník a fotograf. Spoluautor a ilustrátor knih Žádná kytka nepomůže, Ve znamení motýla, Hra na anděla. Má za sebou desítky výstav, ilustrací knižních titulů i reklamních projektů. Od roku 1988 pořádá samostatné autorské výstavy obrazů v ČR i zahraničí.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Většinu autorových obrazů mají jejich majitelé ve svých soukromých sbírkách, některé obrazy našly svá místa ve veřejných institucích. Například na universitě v Bruselu, na slovenské ambasádě ve Vídni nebo na University of Fine Arts v Drážďanech. V posledních letech se věnuje převážně vlastní tvorbě v oblasti kombinované techniky a knižním ilustracím.

Zpočátku kariéry maloval a kreslil, později doplnil způsob svého vyjádření o používání fotoaparátu a dospěl k vlastní metodě kombinované techniky. Její pomocí nám ve svých obrazech předkládá kouzelné mlhavé krajiny, občas prosvětlené paprsky zapadajícího slunce, tajemná lesní zákoutí, nebeský prostor plný temných mraků, komnaty starých hradů, nebo síně kamenných domů. Tímto fantazijním světem nás nechá provázet tajemnými bytostmi, někdy zamyšlenými, jindy zasněnými, ale vždycky krásnými. V obrazech najdeme různé postavy, ptáky i jiná zvířata, ale jsou to především ženy, z pohledu autora bytosti éterické, často víly, čarodějky, bohyně nebo královny, které nás pozvou do prostředí svého obrazu a pak už nechávají prostor naší vlastní fantazii. Můžeme snít, prožít pohádkový příběh, laskavý či tajemný, vydat se do kraje vlastních představ a snů, kam se bez pomoci obyčejně dostanou jen děti. Díky talentu autora, který nám beze slov poradí cestu, se tam snadno dostaneme i my, jen když se na chvíli zastavíme a v klidu zadíváme na jeho obrazy.

Galerie[editovat | editovat zdroj]