Ivan Ribar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ivan Ribar (vlevo) s Josipem Brozem Titem (vpravo) v legendární bitvě na Sutjesce

Ivan Ribar (21. ledna 1881, Karlovac, Rakousko-Uhersko2. února 1968, Záhřeb, SFRJ) byl jugoslávský politik chorvatské národnosti, spolubojovník Josipa Broze Tita v partyzánské válce za osvobození Jugoslávie od fašismu.

Ivan Ribar studoval nejprve stenografii, později práva na Univerzitě v Záhřebu. Odsud přešel na studia dále do Vídně a do Prahy, kde navštěvoval přednášky T. G. Masaryka. Po návratu do Chorvatska se aktivně angažoval v boji proti maďaronům a Frankovcům. Byl velkým podporovatelem jednoty Srbů a Chorvatů.

Ivan Ribar byl politicky aktivní ještě v dobách existence meziválečné Jugoslávie. Byl poslancem Ústavodárného shromáždění Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, aktivně vystupoval v jugoslávské Demokratické straně, kde patřil k jejímu levému křídlu. Byl poslancem národní skpuštiny až do vypuknutí války. Po vypuknutí druhé světové války se zapojil do boje proti okupantům na straně komunistických partyzánů. Ve válce ztratil oba dva své syny (kteří byli rovněž politicky aktivní a věnovali se organizaci komunistické mládeže. Sám Ivan Ribar se účastnil Bitvy na Neretvě a Bitvy na Sutjesce.

Byl prvním předsedou antifašistického sněmu (AVNOJe) i Svazové lidové skupištiny po skončení války. Rovněž zastával funkci prvního prezidenta jugoslávské republiky (před příchodem Josipa Broze do této funkce).

Ivan Ribar byl pohřben na centrálním záhřebském pohřebišti Mirogoj.

Řada ulic po celé Jugoslávii často nesla jeho jméno.