Issaquahské Alpy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Issaquahské Alpy
Issaquah Alps
Chřestýší hora
Nejvyšší bod Chřestýší hora (1072 m)

Nadřazená jednotka Kaskádové pohoří

Světadíl Severní Amerika
Stát Washington Washington
Povodí Washingtonovo jezero, Sammamišské jezero, řeky SnoqualmieSnohomish

Issaquahské Alpy jsou vysočina nedaleko města Issaquah v blízkosti Seattlu v americkém státě Washington. Patří do nich vysoké vrcholy Pumí hora (486 m n. m.), Squacká hora (617 m n. m.), Tygří hora (916 m n. m.), Taylorova hora (790 m n. m.), Chřestýší hora (1 072 m n. m.) a Velký hřeben. V roce 1977 je pokřtil známý přírodní spisovatel Harvey Manning na stranách svého turistického průvodce Footsore 1, čímž zvýšil jejich význam z úpatí Kaskádového pohoří na „Alpy“. Manning, který sám žil ve srubu na civilizované straně Pumí hory, se tak zasloužil o jejich přivedení na vědomí ochránců přírody.

V roce 1979 Manning založil turistický klub Issaquah Alps Trails Club (IATC), který se začal starat o zdejší turistické stezky a usiloval o veřejné vlastnictví pohoří. IATC má své sídlo ve městě Issaquah, které si vysloužilo přezdívku „Město, kde začínají turistické stezky“, a odkud klub poskytuje průvodce pohořím.

Issaquahské Alpy běží po boku mezistátní dálnice Interstate 90 od západních svahů Kaskádového pohoří až po Washingtonovo jezero. Kopce se skládají z andezitových vulkanických hornin, které leží na vrstvě starších, těsně poskládaných hornin pocházejících z pobřežní planiny subkontinentu Severní Kaskády, který se zde nacházel před padesáti miliony lety, kdy zbytek Ameriky plul na západ po Atlantském oceánu. V poslední době ledové byly Alpy silně zerodovány ledovci. Vashonův ledovcový lalok vytvořil Chřestýší horu, vyřezal prudké svahy Squacké hory a na Pumí hoře zanechal obrovský bludný balvan o velikosti garáže.

Cedrová svědecká hora se náhle zvyšuje z morény mezi Chřestýším hřebenem a nejzápadnějšími svahy Kaskádového pohoří. Přestože je často považována za část Alp, jedná se o daleko mladší symetrický vulkanický kužel, takže je spíše příbuzná nedaleké Mount Washington v Kaskádovém pohoří.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Issaquah Alps na anglické Wikipedii.