Iskandar Mírza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Iskandar Mírza
اسکندر مرزا
Iskandar Mírza

Ve funkci:
22. března 1956 – 27. října 1958
Předchůdce
Nástupce Ajjúb Chán

Ve funkci:
6. října 1955 – 23. března 1956
Předchůdce Gulám Muhammad
Nástupce

Narození 13. listopadu 1899

Muršidábád, Britská Indie

Úmrtí 12. listopadu 1969
Londýn, Spojené království
Občanství Pákistán
Politický subjekt Republikánská strana
Ocenění důstojník Řádu britského impéria

Iskandar Mírza (urdsky: اسکندر مرزا) byl v letech 1955–56 poslední generální guvernér dominia Pákistán a následně první prezident Pákistánu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Iskandar Mírza se narodil 13. listopadu 1899 v Muršidábádu v tehdejší Britské Indii jako ší'itský muslim. Vyrůstal v Bombaji. Po absolvování tamější Elphinstone College nastoupil na Bombajskou univerzitu, poté začal studovat na elitní Královské vojenské akademii Sandhurst. Po jejím absolvování (stal vůbec prvním člověk z Indického subkontinentu, který ji absolvoval) nastoupil britsko-indické armádě. V armádě sloužil v různých funkcích šest let.

Když byl na podzim roku 1955 jmenován generálním guvernérem Pákistánu, stal se tak v pořadí čtvrtým a rovněž posledním člověkem v této funkci. Na tomto postu však nezůstal ani půl roku. Když byla v roce 1956 v Pákistánu vyhlášena republika, stal se 22. března téhož roku prvním oficiální prezidentem Islámské republiky Pákistán.

Když v roce 1958 postihla Pákistán vážná, nejen politická hospodářská krize, Mírza se ji snažil vyřešit tím, že rozpustil obě provinční zákonodárná shromáždění, vládu i parlament, ústavu prohlásil za neplatnou a v zemi byl vyhlášen výjimečný stav.[1] Ještě tentýž rok jej ve funkci nahradil Muhammad Ajjúb Chán. Iskandar Mírza pak až do své smrti žil v londýnském exilu. Zemřel 12. listopadu 1969, den před svými sedmdesátými narozeninami.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FILIPSKÝ, Jan, et al. Dějiny Bangladéše, Bhútánu, Malediv, Nepálu, Pákistánu a Šrí Lanky. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2003. ISBN 80-7106-647-8. S. 215.  

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Iskander Mirza na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]