Isaac Newton Lewis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Isaac Newton Lewis
Lewisův kulomet v akci

Isaac Newton Lewis (12. října 1858, New Salem, Pensylvánie9. listopadu 1931, Hoboken, New Jersey) byl americký voják a konstruktér.

Život[editovat | editovat zdroj]

Isaac Newton v roce 1884 absolvoval United States Military Academy ve West Pointu. Získal hodnost Second lieutenant dělostřelectva a v rámci své odbornosti se zaměřil na zbraně. V roce 1900 byl Lewis s hodností kapitán poslán generálem H. C. Corbinem do Evropy, aby se věnoval dalšímu studiu. Jeho zpráva později vedla k přezbrojení polního dělostřelectva. Na základě dobrých výsledků byl povyšován až do hodnosti plukovníka v pobřežním dělostřeleckém sboru v srpnu 1913. Kvůli špatnému zdravotního stavu byl ale měsíc nato ze služby propuštěn.

Na základě předchozí práce Samuela McCleana postavil v roce 1911 kulomet Lewis,[1]o který zpočátku americká armáda neměla zájem. Poté co britská a francouzská armáda zakoupily více než 100 000 kusů, svůj názor Američané změnili. Lewis po vstupu USA do války odmítl licenční poplatky za vyrobené kulomety ve výši nejméně jednoho milionu dolarů. V roce 1919 mu Franklin Institute udělil medaili Elliotta Cressona.

Lewis zemřel na infarkt myokardu na nádraží v Hobokenu během čekání na vlak do Montclair, kde bydlel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Lewis Gun [online]. [cit. 2014-07-07]. Dostupné online. (anglicky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Isaac Newton Lewis na anglické Wikipedii.