Irving Fisher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Irving Fisher
Datum narození27. února 1867
Místo narozeníSaugerties, New York
Datum úmrtí29. dubna 1947 (ve věku 80)
Místo úmrtíNew York, New York
NárodnostSpojené státy americké
Ekonomická školaNeoklasická ekonomie
VzděláníYale University
VlivyWilliam Stanley Jevons, Willard Gibbs, William Graham Sumner, Eugen von Böhm-Bawerk
OvlivnilMilton Friedman, James Tobin,
Franco Modigliani, Ben Bernanke
PříspěvkyMakroekonomická rovnice směny, Fisherova rovnice, Fisherův efekt, cenový index, dluhová deflace, Phillipsova křivka, model mezičasové volby, peněžní iluze
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Irving Fisher (27. února 186729. dubna 1947) byl americký ekonom, statistik, matematik, vynálezce, průkopník v oblasti ekonometrie a jeden z prvních amerických neoklasických ekonomů, ačkoli jeho pozdější práce o dluhové deflaci se staly doménou postkeynesiánské školy.

Proslavil se zejména jako autor transakční rovnice směny. Byl také jedním z prvních významných teoretiků kvantitativní teorie peněz 20. století.

Život

V roce 1891 Fisher získal doktorát na Yale University a do roku 1895 zde vyučoval matematiku. V letech 1895–1935 zde působil jako profesor ekonomie, od roku 1935 jako emeritní profesor. V roce 1918 se stal prezidentem Americké ekonomické společnosti. Jeho práce na poli matematické ekonomie byla vysoce sofistikovaná a uznávaná předními ekonomy tehdejší doby. V roce 1930 Fisher spoluzakládal Ekonometrickou společnost a stal se též jejím prvním prezidentem. Získal také cenu New York Medical Society za vynález stanu pro léčbu obětí tuberkulózy.