Internalizace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Internalizace je ve smyslu sociologickém proces, během kterého si jedinec internalizuje (osvojuje) objektivní svět, aby byl schopný přežít v lidské společnosti. K procesu internalizace dochází v období socializace, kdy se z lidského jedince stává sociální a kulturní bytost.

Psychoanalýza[editovat | editovat zdroj]

V psychoanalytickém slova smyslu se jedná o nevědomé vývojové procesy, jež mohou být kdykoli použity Ego jako obranné mechanismy, kdy se části objektivního světa (částečné nebo úplné objekty) stávají součástí Self jedince, tedy,kdy zkušenost s kvality non Self nabývá kvality Self. Jako vývojové procesy se uplatňují zejména ve těch fázích časného vývoje, kdy jsou hranice JÁ a TY, --Self a non Self, případně Self a objekt ještě nedostatečně diferencované a propustné (zkušenost je organizována podle principu slasti na dobrou a špatnou, gratifikující a frustrující). Zahrnujeme mezi ně inkorporaci, introjekci a identifikaci, ve vymezení jednotlivých pojmů jsou mezi autory rozdíly.

Pojmy[editovat | editovat zdroj]

Okrajově lze význam jednotlivých pojmů přiblížit následovně:

  • inkorporace - "láskou bych tě snědl," "vstoupil do mě duch policie" (Anděl s Ďáblem v těle, nicméně zde jde o internalizaci dočasnou a přechodnou, jak lituje žena vrchního policejního komisaře Bulise - viz film), inkorporace tedy obsahuje představu o splynutí Self alespoň s částí objektu
  • introjekce - "vidím v duchu vztyčený prst a nemůžu," introjekcí se stávají vnější objekty vnitřními, resp. zkušenost se vnějšími objekty je přeměněna do představy o nich, označované jako vnitřní objekt, představa je ale do značné míry nadána mocí, kterou tyto zevní objekty měly (výsledkem je vnitřní objekt, syn.: introjekt)- jednou ze záludností vnitřních objektů může být to, že k nám mohou promlouvat v první osobě (kupř. otec říkal "jsi k ničemu," ale já se v dospělosti prožívám "jako bych byl k ničemu"). Introjekty obecně klasifikujeme na dobré a špatné.
  • identifikace: identifikace je spojena s obohacením Self objektu o určit aspekty objektu, na rozdíl od introjektu (syn.: vnitřního objektu) jsou plně asimilovány do Self.
    • Identifikace s rodičem stejného pohlaví je zdrojem tvorby Superego a předpokladem úspěšného vyústění oidipské situace podle klasické teorie.
    • Identifikace s agresorem je ve skutečnosti introjekcí, k pojmu viz samostatné heslo.

Literatura[editovat | editovat zdroj]