InSight

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Umělecká představa činnosti sondy InSight na povrchu Marsu

InSight je připravovaná americká automatická planetární sonda určená k seismickému výzkumu vnitřní stavby Marsu, která by měla být vypuštěna v roce 2016 americkou NASA.[1] Název sondy je akronym z anglického pojmenování Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport.

Cílem mise je umístit na povrch Marsu stacionární sondu, která bude vybavena citlivým seismometrem umožňující zaznamenávat zemětřesení Marsu a sondou pro měření tepelného toku v kůře. Tato dvojice hlavních vědeckých přístrojů by měla pomoci odhalit, jestli je planeta stále geologicky aktivní. Pro přistávací modul se plánuje využít stejná technologie, jako byla použita pro předchozí americkou sondu, Phoenix (sonda), která úspěšně přistála na povrchu planety Mars v polární oblasti Vastitas Borealis. Cílem tohoto kroku je snížit náklady na provedení sondy a taktéž zvýšit úspěšnost sondy použitím již otestovaných technologií.[2] Předpokládá se, že by sonda měla na povrchu planety pracovat okolo 2 pozemských let, k čemuž budou elektrický proud dodávat fotovoltaické články.[2]

Mise byla vybrána ke startu v rámci amerického programu Discovery v srpnu 2012 jako vítězný návrh. Náklady na misi jsou stanoveny v maximální výši 425 miliónů amerických dolarů bez zahrnutí ceny startovací rakety.[3] Startovací okno je stanoveno na 8. až 27. března 2016 a sonda by měla být vynesena americkým nosičem Atlas V, výroba a řízení sondy spadá pod Jet Propulsion Laboratory. Místo přistání poblíž rovníku je zatím předmětem výběru (informace k prosinci 2013), nicméně výběr byl v září 2013 zúžen na 4 kandidáty, všechny se nacházející v oblasti Elysium Planitia.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VASTAG, Brian. NASA will send robot drill to Mars in 2016 [online]. Washington Post, [cit. 2013-12-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b InSight - Mission Overview [online]. JPL/NASA, [cit. 2013-12-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. NASA picks project shortlist for next Discovery mission. [online]. TG Daily, [cit. 2013-12-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]