Iónský řád

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Detail iónského sloupu

Ionský sloh anebo ionský styl či ionský řád (v širším smyslu) byl jeden z architektonických stylů starověkého Řecka. Pojem iónský řád v užším smyslu označuje jen sloupový řád tohoto slohu, tedy ionský sloup.

Vznik a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Vyhranil se pravděpodobně v maloasijské architektuře iónských řeckých osad. Je možno ho doložit už v 6. století př. n. l., ale až o století později se dostává na pevninu evropského Řecka.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Iónský sloup je štíhlejší, vyšší, řidčeji kanelovaný než sloup dórský. Na rozdíl od dórských sloupů počínají ionské patkou. Ukončeny jsou pak hlavicí s charakteristickými volutovými výběžky. Trámování tvoří třikrát odstupňovaný architráv, vlys je vyplněn zpravidla souvislým pásmem reliéfů a dekorativně utvářenou římsou. Pro iónský styl je příznačná zjemnělá vznešenost, odlehčenost, elegantnost, a proto se mu říkalo ženský, na rozdíl od dórského stylu, jenž byl označován za mužský.

Důležité stavby[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejznámější stavby tohoto stylu patří Erechtheion, chrám Niké Apteros na athénské Akropoli a také Artemidin chrám v Efesu, označovaný za jeden ze sedmi divů světa.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Iónsky sloh na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]