Hymnus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o slavnostní písni či skladbě. O divadelní hře pojednává článek Hymna aneb Urfidlovačka.

Hymnus (z řeckéhohymnos“, chvalozpěv) je především starořecká píseň sólová nebo sborová oslavného charakteru a různého rozsahu, jejímž tématem jsou nadosobní a vznešené hodnoty a jevy, jako je víra, život, vlast, lidstvo, příroda či technika. Tato píseň byla především používána na oslavu boha nebo bohů a později i na počest některého z reků a jeho hrdinských činů.

Hymna (v mnoha jazycích se pro ni užívá stejné slovo jako pro hymnus) je obvykle slavnostní píseň nebo krátká hudební skladba, tvořící jeden z možných symbolů státu (státní hymna), národa (národní hymna), mezinárodní organizace jako například Evropská unie (Instrumentální verze Ódy na radost) nebo Organizace spojených národů (neoficiální[1] nebo Africká unie], politického hnutí, sportovní organizace nebo jiné organizované lidské skupiny nebo hnutí (například skautská, trampská, olympijská hymna, revoluční (Internacionála) apod. Královská hymna je vlastenecká píseň, podobně jako národní hymna, avšak svým textem obzvláště oslavující konkrétního monarchu nebo panovnický rod. Sportovní hymna je oslavná píseň nebo skladba sportovních klubů. Často je hrána po úspěšném zápasu jako oslavná píseň. Tyto hymny se také objevují pod názvem chorál.[2][3] Mezi světoznámé písně tohoto typu patří například píseň We are the champions skupiny Queen nebo oficiální hymna Ligy mistrů. Speciální hymnou tohoto typu je také olympijská hymna.

Ze stylistických prostředků se v hymnech často používají zvolání (apostrofy) a výčty (enumerace).

Hymny byly skládány již ve starověku, k těm patří například staroegyptský Achnatonův Hymnus na Slunce.

Velkou skupinu tvoří (především středověké a barokní) křesťanské církevní hymny, oslavující Boha, ty jsou zpravidla zpívané. K jejich významným autorům patří např. Tomáš Akvinský.

V moderní poezii skládal hymny s tematikou demokracie a svobody například americký básník Walt Whitman.

U nás patřili k významným autorům hymnů Otokar Březina (Stavitelé chrámu), S. K. Neumann (Nové zpěvy), Josef Hora (Zpěv rodné zemi) či Jan Zahradníček (Pozdravení slunci).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.un.org/geninfo/faq/factsheets/hymn.pdf
  2. http://hymna.cz/
  3. http://www.fotbalovyraj.ic.cz/hymny.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu