Hydrografie Střední Ameriky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Great Blue Hole (Belize)
jezero Coatepeque (Salvador)
Panamský průplav, v pozadí Puente Centenario (Panama)
řeka Motagua (Guatemala)
jezero Nikaragua (Nikaragua)

Následující článek popisuje nejvýznamnější hydrografické prvky v oblasti Střední Ameriky (státy Belize, Guatemala, Salvador, Honduras, Nikaragua, Kostarika a Panama).

Otevřené moře[editovat | editovat zdroj]

Pacifické pobřeží Guatemaly, Salvadoru, Hondurasu a Nikaraguy je poměrně málo členité pouze s výjimkou většího zálivu Fonseca s mnoha ostrovy. Oproti tomu západní pobřeží Kostariky zahrnuje dva významnější zálivy – Nicoya oddělující pevninu od stejnojmenného poloostrova Nicoya a záliv Golfo Dulce (omýlající poloostrov Osa). Ke Kostarice náleží i Kokosový ostrov vzdálený přibližně 550 km od středoamerické pevniny. Panamské pacifické pobřeží je nejvíce členité. Nachází se tu poloostrov Azuero a Panamský záliv, ostrov Coiba a Perlové souostroví. Ve vzdálenosti asi 140 km od pobřeží se táhne od Mexika až ke Kostarice pod mořskou hladinou Středoamerický příkop hluboký až 6000 metrů.

Atlantský oceán se Střední Ameriky dotýká skrz své okrajové mořeKaribské moře. Východní atlantické pobřeží je v porovnání se západním pacifickým více členité. Při pobřeží Belize, Guatemaly a Hondurasu se nachází Honduraský záliv. Nachází se zde i část Mezoamerického korálového útesuBelizský bariérový útes. K Hondurasu náleží souostroví Islas de la Bahía, k Belize mnoho malých ostrůvků – tzv. cays. Blízko pevninské Panamy se nachází souostroví Bocas del Toro. Největší laguny v regionu jsou Laguna Caratasca na východě Hondurasu a Laguna de Perlas v Nikaragui.

Řeky[editovat | editovat zdroj]

Řeky odvádějí vody z území Střední Ameriky jak do Tichého, tak do Atlantského oceánu. Topografie regionu předurčuje úmoří oceánů tak, že do Atlantiku směřují delší řeky (mezi nejvýznamnější patří San Juan, Río Grande de Matagalpa, Coco, Patuca, Ulúa, Motagua, Hondo, Usumacinta), které protékají nížinami s poměrně klidným tokem, zatímco přítoky Pacifiku (např. řeky Lempa a Choluteca) jsou většinou kratší a překonávají na menší vzdálenosti větší výškový rozdíl, mají dravější tok.

Jezera[editovat | editovat zdroj]

Na území Střední Ameriky se nachází mnoho přírodních jezer. Jedná se o různé typy jezer – tektonická, kráterová, kalderová, fluviální. V kráterech mnoha zdejších sopek se nacházejí malá jezera, jejich vody mívají velice specifické složení (obsah síry apod.). Následující tabulka uvádí jezera s největší rozlohou:

Jezero Stát Rozloha km² Typ Nadmořská výška hladiny
Nikaragua Nikaragua 8 430 tektonický 32 m n. m.
Managua Nikaragua 1 489 tektonický 37 m n. m.
Izabal Guatemala 590 fluviální 0,88 m n. m.
Atitlán Guatemala 130 kalderový 1562 m n. m.
Petén Itzá Guatemala 99 tektonický 110 m n. m.
Yojoa Honduras 85 tektonický 632 m n. m.
Ilopango Salvador 72 kalderový 440 m n. m.
Güija Guatemala, Salvador 45 vulkanický 430 m n. m.
Coatepeque Salvador 26 kalderový 746 m n. m.

Vodohospodářské stavby[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnější vodní nádrží v celém regionu je bezesporu Gatúnské jezero na řece Chagres, které zajišťuje provoz Panamského průplavu. Další významné přehradní nádrže jsou Bayano (Panama; 185 km²), Cerrón Grande (Salvador; 135 km²), El Cajón (Honduras; 94 km²) či Arenal (Kostarika; 85 km²).