Hugo Charlemont

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hugo Charlemont

Hugo Charlemont (18. března 1850 v Jemnici18. dubna 1939 ve Vídni) byl rakouský malíř.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Hugo Charlemont se narodil v rodině slavných umělců. Je synem malíře miniatur (miniaturisty) Matiase Adolfa Charlemonta. Bratr Eduard Charelmont (1848-1906) byl rovněž malířem a jeho nejmladší bratr Theodor Charlemont (1859-1938) je znám jako sochař. Je otcem malířky Lilly Charlemont.

V roce 1873 absolvoval Akademii výtvarných umění ve Vídni, kde byl žákem profesora Eduarda von Lichtenfels. Technologii tisku a umění leptání zvládl u Arthura Wiliama Ungera. Za svého života vícekrát navštívil Holandsko a několik roků žil v Benátkách.

Svými současníky byl Hugo Charlemont považován za všestranný talent. Předmětem jeho obrazů jsou krajiny, zátiší, portréty i interiéry. Kromě olejomalby vytvořil četné akvarely a kvaše. Z rozsáhlé krajinářské tvorby největší zájem vzbuzují obrazy malované v impresionistickém stylu. Obdobně jako i jiní umělci té doby se podílel na výzdobě veřejných a soukromých staveb. Například svými malbami vyzdobil jídelnu v novém Městském divadle (Burgtheatru) ve Vídni a palác prince ze Salmu.

Je pochován na hřbitově ve vídeňské čtvrti Döblingu (Döblinger Friedhof) v severozápadní části Vídně; pro Rakušany má tento hřbitov stejný význam jako pro Čechy hřbitov na Vyšehradě.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Interiér hamru, 1883, olej na dřevě
  • Park šlechtické vily ve Vídni, 1902, olej na plátně

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hugo Charlemont na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Literatura: Sedlářová, J. - Kačer, J.: Moravské malířství druhé poloviny 19. století. Kroměříž 1981. - Katalog výstavy; Toman, P.: Nový slovník československých výtvarných umělců. 1. A-K. Praha 1947.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu