Hudební festival Woodstock

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Momentka z festivalu v roce 1969

Woodstock byl hudební festival konající se ve Spojených státech amerických severozápadně od stejnojmenného městečka. Jeho první ročník proběhl od pátku 15. srpna do pondělí 18. srpna 1969. První ročník festivalu byl považován za jeden z největších a klíčových okamžiků v historii populární hudby. Časopis Rolling Stone jej zařadil mezi 50 momentů, které změnily historii Rock and rollu.[1] Za zakladatele festivalu jsou považováni Michael Lang, John P. Roberts, Joel Rosenman a Artie Kornfeld. Festivalu se zúčastnilo mnoho legendárních umělců a kapel jako Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jefferson Airplane, The Who, Carlos Santana nebo Country Joe and Fish.

Hlavní ideou hnutí „květinových dětí“ hippies, jež tvořily značnou část účastníků festivalu, byly mír, láska a porozumění. Proto se Woodstock zapsal jako protest hippies proti válce ve Vietnamu a proti konzervativním hodnotám.

Na počest a na památku prvního ročníku se konal festival na 10. výročí (v roce 1979), na 20. výročí (1989), na 25. výročí (1994) a na 30. výročí (1999).

Odraz v České republice[editovat | editovat zdroj]

V Česku byl v letech 20062008 uspořádán festival pod názvem Domažlický Woodstock. Navíc se v Trutnově pravidelně koná festival, jenž býval označován za „Východočeský Woodstock“.

Pod názvem Woodstock vniká v ČR několik dalších festivalů, např. Borkovanský Woodstock.

Odraz v kultuře[editovat | editovat zdroj]

V roce 2009 natočil režisér Ang Lee hudební komedii s názvem Zažít Woodstock, která pojednává o tomto hudebním festivalu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Woodstock in 1969 [online]. Rolling Stone, 2004-06-24, [cit. 2008-04-17]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]