Holocénový letopočet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Holocénový letopočet je slibný návrh univerzálního letopočtu, který předložil v roce 1993 Cesare Emiliani (v publikaci Emiliani C. (1993), Calendar reform. Nature 366:716).

Rok 10 000 př. n. l. je navržen jako počátek tohoto holocénového letopočtu. Název je odvozen o holocénu, který začíná právě v tomto období 10 000 let před naším letopočtem a které je spojováno s neolitickou revolucí. Údaje tohoto letopočtu by měly být označovány slovy zkratkou HE (Holocene Era, také Human Era). Vztah k údajům našeho letopočtu (n. l. neboli AD) a k údajům před naším letopočtem (př. n. l. neboli BC) je určen vzorci:

HE = n. l. (AD) + 10 000 = 10 001 – př. n. l. (BC)

Takže náš letopočet začíná v roce 10 001 HE, Československo vzniklo podle holocénového letopočtu v roce 11 918 HE (= 1918 n. l.) a nyní je rok 12 014 HE.

Hlavní výhoda a smysl je v tom, že jednotně pokrývá celu historii lidstva a zároveň je číslo dobře srozumitelné i pro laiky při srovnání s naším letopočtem, kdy si příslušně jen odmyslíme resp. naopak domyslíme jedničku na začátku. Méně zřetelný je převod ze zavedeného počítání "před naším letopočtem", např. první řecká olympiáda se konala v roce 776 př. n. l. = 9225 HE.

Obdobné návrhy[editovat | editovat zdroj]

Astronomický letopočet[editovat | editovat zdroj]

Astronomické číslování roků má rok 0 v roce 1 př.n.l. a počítá náš letopočet shodně, ale má záporné ročníky o 1 větších čísel, než náš letopočet, takže rok 100 př. n. l. je astronomický rok −99.

Anno Lucis[editovat | editovat zdroj]

Anno Lucis podle zednářů přidává 4000 let k našemu letopočtu.

Džómon[editovat | editovat zdroj]

V Japonsku byl již dříve navržen tentýž rok (10000 př. n. l.) jako počátek „džómonského letopočtu“ - angl. Jomon Era, zkratka JE. Údaje letopočtu Džómon odpovídají údajům holocénového letopočtu a tak JE = HE.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]