Hohe Wand

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hohe Wand

Nejvyšší bod Plackles (1132 m)
Poznámka náhorní plošina

Nadřazená jednotka Gutensteinské Alpy
Sousední
jednotky
Dürre Wand, Schneeberg,

Světadíl Evropa
Stát Rakousko Rakousko
Horniny vápenec
Povodí Schwarza

Hohe Wand je stolová hora nacházející se v Rakousku nedaleko Vídně. Je součástí Gutensteinských Alp a nejvyšším vrcholem je zalesněná hora Plackles (1132 m), na níž je umístěn vysoký vysílač. Oblast nese statut přírodního parku (Naturpark Hohe Wand).

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Vrchol Sonnenuhrwand s vyhlídkovou terasou Skywalk

Masiv Hohe Wand se nachází zhruba 50 km jihozápadně od Vídně a přibližně 10 km západně od města Wiener Neustadt. Ze severu je ohraničen dolinou Piestingtal a jižní hranici tvoří spojnice obcí Puchberg am Schneeberg - Willendorf. Západní hranici tvoří silnice stoupající do sedla Grünbacher sattel, která pohoří odděluje od sousedního celku Dürre Wand. Východní ohraničení masivu je potom jednoznačné, protože zde prudce klesá do roviny u měst Zweiersdorf, Stollhof a Maiersdorf.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Pohoří nese charakteristiku nevysoké náhorní plošiny která spadá po svém obvodu (zejména na jihu a jihovýchodě) takřka kolmými až 150 metrů vysokými stěnami. Je tvořeno vápencem a její severní svahy jsou bohatě zalesněné.

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Grosse Kanzel, Wildenauer-Gedenkkreuz

Sportovní využití[editovat | editovat zdroj]

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Pohoří je díky svému charakteru kolmých stěn často navštěvováno horolezci a turisty. Nalézá se zde mnoho tzv. zajištěných cest (HTL Steig[1], Blutspur, Ganghofersteig, Hanselsteig, Wildenauersteig[2] atd.). Až do nejvyšších poloh stoupá placená horská silnice a masiv je doslova protkán značenými turistickými stezkami různých obtížností. Na severu se nacházejí dvě atraktivní soutěsky Kleine a Grosse Klause. V horách stojí celá řada chat, je zde i malá zoologická zahrada. Zhruba uprostřed jihovýchodní stěny nad útvarem Sonnenuhrwand se nalézá vyhlídková visutá terasa Skywalk.

Horolezectví[editovat | editovat zdroj]

Strmé až kolmé jižní a jihovýchodní stěny poskytují obrovské množství výstupů všech obtížností, od zajištěných cest, přes klasické horolezecké výstupy až po extrémní sportovní výstupy. O horolezecké objevování Hohe Wandu se zasloužil zejména začátkem 20 století Dr. Alois Wildenauer, rozvoj oblasti pokračuje nadále, stále vznikají nové horolezecké trasy. Vzhledem je své jižní expozici je nejvhodnější doba k návštěvě jaro a podzim, lézt se dá i v mírné zimě. V letním období je zde horko. Většina horolezeckých cest je zde odjištěna trvale zavrtanými nýty, některé klasické cesty vyžadují mít s sebou vlastní jisticí prostředky. Takové cesty jsou v průvodci jasně označeny. Vzhledem k menší délce horolezeckých cest se tato oblast hodí k získávání prvních zkušeností z velehor. Zdatnější lezci zde mohou stihnout i dvě cesty za den.

Paragliding[editovat | editovat zdroj]

Hohe Wand je také rájem paraglidistů. Na náhorní plošině je několik oficiálních startovacích míst vybavených větrným pytlem, například u Grosse Kanzel, poblíž Skywalku nebo hostince Almfrieden. Přistávací plochou jsou louky pod Sonnenuhrwand, kde je také nástěnka s informacemi pro padáčkáře.

Ubytování[editovat | editovat zdroj]

Wilhelm-Eichert-Hütte

Horské chaty[editovat | editovat zdroj]

Kemping[editovat | editovat zdroj]

Jednoduchý kemp pro horolezce a turisty je na kraji louky pod stěnami Sonnenuhrwand u mýtné silnice[3].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HTL Steig
  2. Wildenauesteig
  3. Spaní na Hohe Wand