Hochtor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hochtor

Pohled z Hochzinödlu na východní stěnu Hochtoru s karem Tellersack

Vrchol 2369 m n. m.
Poznámka nejvyšší vrchol pohoří Ennstalské Alpy

Světadíl Evropa
Státy Rakousko Rakousko
Pohoří Ennstalské Alpy
Souřadnice 47°33′43″ s. š., 14°37′57″ v. d.
Hochtor
Fire.svg
Hochtor
Prvovýstup 1855, lovci z Johnsbachu (Fehringer, Kölbl, Wolfsbauer a další)
Hornina vápenec
Povodí Enns

Hochtor je hora v pohoří Ennstalské Alpy, jejichž je s výškou 2369 m nejvyšším vrcholem. Nachází se 4,5 km severovýchodně od Johnsbachu, v rakouské spolkové zemi Štýrsko. Leží na území Nationalpark Gesäuse.

Geologie a geomorfologie[editovat | editovat zdroj]

Masiv Hochtoru je, stejně jako celé Ennstalské Alpy, budován z vápence. Současné ostře řezané rysy tohoto vrcholu byly zformovány ledovci, které se dříve nacházely na jeho svazích. Zůstaly po nich kary Haindlkar, Tellersack, Steinkar a Schneeloch. Pro Hochtor jsou rovněž charakteristické četné tvary vysokohorského krasu - především škrapy a jeskynní výklenky. Nejstrmější svahy Hochtoru jsou severovýchodní, které jsou tvořeny 900 m vysokou stěnou. Celkově se Hochtor zvedá nad údolím Ennstal o 1800 m.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

  • Z jihu z vesnice Johnsbach - po značených cestách č. 4 a 664 - přes louky Untere Koderalm, kotel Ronnerstein a Schneeloch (několik náročnějších úseků - UIAA II)

Délka: Johnsbach - Rinnerstein - Hochtor (4,5 hod.)

  • Z východu od Hesshütte přes Josefinensteig, závěrečných 200 výškových metrů je vedeno jako klettersteig přes skalní římsy hřebenu Gugelgrat (UIAA I+). K chatě Hesshütte (1699 m) lze dorazit ze všech čtyř světových stran (z jihu z Johnsbachu, z východu z Hartelsgraben, ze severu z Kummerbrücke a ze západu od Haindlkar Hütte). Nejatraktivnější je Wasserfallweg z Kummerbrücke (1 km dlouhý klettersteig, obtížnost A/B).

Délka: Kummerbrücke - Wasserfalle - Hesshütte (3,5 hod.) - Hochtor (2,5 hod.)

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu