Hlavní město Ruska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Hlavní město, respektive hlavní města Ruska (rusky Столица России) jsou hlavní města ruského státu, politické a administrativní centrum země. V průběhu dějin tuto roli hrálo vícero měst. Od roku 1918 až dosud je hlavním městěm Ruska Moskva.

Oficiální hlavní město

Soubor:Kremlin from Bolshoy kamenny bridge.jpg
Panorama moskevského Kremlu: pohled na ulici Kremljovskaja naberežnaja (Кремлёвская набережная).

Podle článku 70 ruské ústravy je hlavním městem Ruské federace Moskva. Ve městě sídlí nejvyšší zákonodárné, výkonné a soudní orgány státní moci Federace (s výjimkou Ústavního soudu RF, který od roku 2008 sídlí v Sankt-Petěrburgu), diplomatické zastupitelské úřady zahraničních států. Moskevský Kreml je oficiálnín sídlem prezidentа Ruské federace.

Moskva je samostatný subjekt federace se statusem města federálního významu. Zároveň je administrativním centrem Moskevské oblasti, do níž však nenáleží, a Centrálního federálního okruhu. Zvláštnosti právního statusu Moskvy coby hlavního města upravuje federální zákon „О статусе столицы Российской Федерации“ a městským statusem[1]. Z federálního rozpočtu Moskvy jsou jednou ročně financovány náhrady spojené s výkonem městských služeb a funkcí.

Historicky status Moskvy coby hlavního města vznikl ve 14. století, jako výsledek toho, že moskevská knížata zahájila proces sjednocování rozdrobených ruských zemí do jediného státu.V období Ruského impéria bylo hlavní město přeneseno do Sankt-Petěrburgu, ale po bolševické Říjnové revoluci v roce 1917 se vrátilo zpět do Moskvy.

Od dob Sovětského svazu až do současnosti je Moskva hlavním ekonomickým, finančním, vědeckým i kulturním centrem země, a také nejvýznamnějším dopravním uzlem. Co do objemu hrubého domácího produktu je na prvním místě mezi všemi subjekty Ruské federace. Kolem Moskvy se rovněž uskupila největší městská aglomerace v Rusku, v níž je soustředěno přes 10 % obyvatelstva země (asi 16 miliónů osob)[2].

Historická hlavní města

Současný ruský výraz pro hlavní město „столица“ (stolica) ve staroruštině neexistoval [3] a jeho analogií byly výrazy „стол“ (stůl, stolec, stolice, trůn) „старейший стол“ (nejstarší stolec, či stolec starších) a „стольный город“ (stoličné město). Takových měst v dějinách Ruska existovalo několik. Konkrétní podoba „celoruského“ hlavního města se zformovala v průběhu 11.—13. století.[3]

Ladoga (862864)

Staroladožská pevnost.
Klimentská a Vrátná věž.

Město Ladoga vzniklo v polovině 8. století a v Ipaťjevské kronice „Повести временных let“ je označována jako rezidence Rurika. Podle její verze, sídlil Rurik v Ladoze až do roku 864, a poté nechal vybudovat Velký Novgorod[4]. Silným impulsem propagace Ladogy (dnes obec Stará Ladoga v Leningradské oblasti) coby „první stolice na Rusi“ byly oslavy 1250. výročí vzniku města v roce 2003.[5][6]. Ne všichni historikové však městu přiznávají tento status.

Mezi novgorodskými a petrohradskými vědci je tato otázka předmětem sporu[7], stejně jako v pracích ukrajinských historiků[8].

V Sankt-Petěrburgu se slaví (15. srpen) jako oficiální městský svátek „památný den Ladogy — první stolice Rusi, předchůdce Sankt-Petěrburgu[9].

Novgorod (864882)

Rurikovo hradiště a ruiny chrámu Zvěstování
Sofijský chrám v Novgorodu

Podle jiných kronik byl rezidencí Rurikа již od počátku Velký Novgorod (dnes Rurikovo hradiště, 2 km od dnešního centra města)[10].

Mimo zmínky v legendě o pozvání Varjagů zmínky o Novgorodském regionu nacházíme také u arabského geografa Ibn Haukala, který je nazývá (as-Slavií) hlavním ze tří center Rusů[11], a ve zprávě z Lavrentjevské kroniky, kde se objevuje text, podle něhož roku 1206 vladimirský kníže Vsevolod III. Velké hnízdo vysílal vlastního synа Konstantina do Novgorodu, aby se ujal knížecího stolce: „А Новъгород Великый старейшиньство имать княженью во всей Русьской земли“ (A jako staršina ve Velikém Novgorodu vládnout jako kníže celé Rusi).[12][13].

Po přenesení hlavního města do Kyjeva roku 882 si Novgorod zachoval roli druhého nejvýznamnějšího centra země. V něm obvykle panoval nejstarší syn velkoknížete kyjevského[14]. Rivalita dvou sídel - severního a jižního - bylo charakteristickým rysem ruských dějin i v následujících historických obdobích[15].

Kyjev (8821243)

Kníže Oleg před branami Kyjeva. Miniatura z Radivillovské kroniky (15. století)
Zlatá brána v Kyjevě

V roce 882 dědic Rurikа, novgorodský kníže Oleg, dobyl Kyjev, který se poté stal hlavním městem Rusi.[16][3]:s.106. S přijetím křesťanství na Rusi na konci 10. století se Kyjev stává rezidencí také ruského metropolity.

Koncentrace politické a církevní moci spolu s dlouhým obdobím samovládí kyjevských knížat vedlo k formování stálého hlavního města na Rusi, což pro většinu evropských zemí té doby nebylo obvyklé.[17]:s.112-113. Ve staroruské literatuře chápání hlavního města odpovídaly výrazy „старейший стол“ (nejstarší stolec) a výraz, který si svůj význam udržel do dnešních dní, „стольный город“ (město stoličné) a odtud přívlastek „первопрестольный“ (prvostoličný) [17]:s.105—107. Kyjev dostal název „Matka měst ruských“, což byla analogie k řeckému výrazu „metropolis“ a mělo upomínat na město Konstantinopol[18]. V podmínkách rozrůstání knížecího rodu od poloviny 11. století nabylo jeho panování formy seniorátu: přednostní právo svrchované vlády (státní moci) spolu s držbou kyjevského trůnu přecházely na genealogicky nejstaršího knížete[19].

V období politické rozdrobenosti, která vystřídala relativně centralizovaný staroruský stát a trvala od poloviny 12. do počátku 16. století, si Rus i nadále zachovala svou jednotu ve formě nominální vůdčí politické roli nejvyššího stolce a jeho velkoknížete, zpočátku kyjevského, později vladimirského a moskevského[20]. Politická struktura Rusi té doby byla charakteristická koexistencí čtyř vlivných zemí: suzdalské (Vladimirské[21]), volyňské, smolenské a černigovské, v nichž společně panovaly subdynastie Jurjevičů, Izjaslavičů, Rostilavičů a Olegovičů[22]. Ostatní země byly o poznání slabší a více či méně závislé na prvních čtyřech. Každá z těchto zemí měla vlastní hlavní sídlo a jemu podřízená údělná panství.

Kyjevské knížectví bylo i v tomto období nadále považováno za společné vlastnictví knížecího rodu, a nárok na získání podřízených území (tzv. „причастие / pričastije“) měly všechy hlavní rodové linie Rurikоvců[23]. V Kyjevě nevznikla vlastní knížecí dynastie, neboť získání moci v zemi bylo předmětem trvalých bojů, což na jedné straně vedlo k nevyhnutelnému úpadku reálné moci, na druhé straně jej činilo středobodem, okolo něhož se točily zájmy všech ruských zemí[24].

Reference

  1. Zákon RF ze den 15. 04. 1993 N 4802-1 (z 26. 06. 2007) „О статусе столицы Российской Федерации“. Statut města Moskvy, hlava 11.
  2. Городские агломерации России // Демоскоп. 25. ledna — 7. února 2010 č. 407—408
  3. a b c A. V. Nazarenko Была ли столица в Древней Руси? Некоторые сравнительно-исторические и терминологические наблюдения // A. V. Nazarenko Древняя Русь и славяне. Str. 103-113.
  4. «Повесть временных лет» podle Ipaťjevské kroniky; A. N. Kirpičnikov К вопросу о первой столице Руси // Український історичний журнал. č. 3, 2008. Str. 10-13.
  5. Владимир Путин нашёл новую столицу под Санкт-Петербургом
  6. Президент распорядился…
  7. Интервью В. Л. Янина во время празднования 1150-летия Новгорода
  8. P. P. Toločko Древнерусская народность: воображаемая или реальная. Sankt Petěrburg, 2005. Str. 12. («В России озаботились поиском древнейшей столицы Руси на собственной территории»). Ричка V. М. Блукаюча столиця (до питання про появу столицi у середньовiчнiй Русi // Український історичний журнал. č. 3, 2008. Str. 13-17
  9. Zákon Sankt-Petěrburgu ze dne 12. 10. 2005 N 555-78 «О праздниках и памятных датах в Санкт-Петербурге» (revidováno v roce 2010)
  10. «Pověst dávných let» podle Lavrenťjevského seznamu; Новгородская I летопись Jak ukazují archeologické výzkumy, Novgorod na dnešním místě existuje teprve od 10. století. Zmínky o něm ze starší doby v kronikách se vztahují k Hradišti.
  11. A. P. Novoselcev Восточные источники о восточных славянах и Руси VI—IX века — Moskva, 1965.
  12. Abecední seznam ruských knížat do mongolského jha. Michail Pogodin
  13. Článek 6714 Lavrentjevské kroniky
  14. V Novgorodu sídlili prvorození synové a budoucí kyjevská knížata: Svjatoslav I., Vladimír I., Jaropolk, Vyšeslav Vladimírоvič (Kyjev nevládl, neboť zemřel ještě za života otce) a Jaroslav I. Moudrý. Nejstarším synem byl také poдний kyjevský místodržící Vsevolod Mstislavič vyhnaný Novgorodci roku 1136.V dalších staletích si Novgorodci volili za knížata panovníky z různých ruských území. Kníže byl volen на věči a jeho moc byla silně omezena místními bojary. Od poloviny 13. století Novgorod s malými výjimkami uznával svrchovanost vladimirských, a poté, соответственно, moskevských velkoknížat a roku 1478 byl připojen k Moskevskému knížectví.
  15. О. М. Žuravljovová «Голова» и «сердце» России // Родина, č. 1, 2003 Srov. Киев — Владимир в домонгольский период раздробленности, Москва — Петербург в Новое время.
  16. „Pověst dávných let“, článek 6390
  17. a b Chybná citace: Chyba v tagu <ref>; citaci označené Nazarenko2 není určen žádný text
  18. Pověsti dávných let je výraz připisován Olegovi. Kromě toho jej nacházíme ve také „Slově při obnově Desátkového chrámu“ (polovina 12. století), ve stichiře liturgie sv. Vladimíra, v Liturgii na paměť vysvěcení chrámu sv. Jiří v Kyjevě roku 1051/1053, 26. listopadu. Jako „metropolis“ a jako „soupeře Konstantinopole“ nazývá Kyjev Adam Bremenskij (11. století). A. V. Nazarenko, viz str. 107-108, 112.
  19. A. V. Nazarenko Древнерусское политическое старейшинство по «ряду» Ярослава Мудрого и его типологические параллели — реальные и мнимые // A. V. Nazarenko Древняя Русь и славяне. Moskva, 2009.
  20. L. V. Čerepnin К вопросу о периодизации истории СССР периода феодализма / / Известия АН СССР. Серия истории и философии. — 1952. — Т. ІХ. — č. 2. — Str. 120
  21. V kronikách se země a její knížata podle tradice nazývala „suzdalskými“, i přesto, že hlavním městem knížectví byl Vladimir. Od konce 13. století se ustálil název „великое княжение Владимирское“ („Velké knížectví vladimirské“). V historické literatuře se území nejčastěji označuje jako „Северо-Восточная Русь“ (Severovýchodní Rus).
  22. A. A. Gorskij Русь от славянского Расселения до Московского царства. Moskva, 2004. Str. 181.
  23. БРЭ. Том „Россия“. Moskva, 2004. Str. 276; A. A. Gorskij Русь от славянского Расселения до Московского царства. Moskva, 2004. Str. 181.
  24. БРЭ. Том „Россия“. Moskva, 2004. Str. 275.