Hippolyte Delaroche

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hippolyte Delaroche
Narození 17. července 1797
Paříž
Úmrtí 4. listopadu 1856
tamtéž
Povolání malíř
Hnutí akademický realismus
Významná díla Poprava Lady Jane Greyové, Bonaparte franchissant les Alpes a Charles Ier insulté par les soldats de Cromwell
Ocenění Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hémicycle (1841-1842)

Hippolyte Delaroche (17. července 1797, Paříž4. listopadu 1856, tamtéž), známý spíše pod jménem Paul Delaroche, byl francouzský malíř.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do bohaté rodiny a studoval u Antoine-Jeana Grose. Poprvé vystavoval v roce 1822, záhy se spřátelil s Théodorem Géricaultem a Eugènem Delacroixem. V letech 1838 a 1843 navštívil Itálii, v době, kdy zde byl jeho tchán Horace Vernet ředitelem Francouzské akademie v Římě. Na jeho obrazech se objevují zejména historické výjevy a slavné osobnosti. Jedním z nejznámějších děl Delarocheho je pak Poprava Lady Jane Greyové z roku 1833 a dva obrazy zachycující Napoleona Bonaparteho.

V jeho ateliéru absolvovali hodiny malířství například fotografové Roger Fenton, Gustave Le Gray nebo Charles Nègre. Charlese Nègreho dokonce nabádal k tomu, aby své snímky využíval jako předlohu při malbě. Jeho žáky byli malíři Friedrich Bouterwek, Eugène-Ferdinand Buttura, Charles-François Daubigny, Félix Hullin de Boischevalier, Paul Auguste Coutan, Jean-Léon Gérôme, Jacques-Émile Lafon, Eugène Lejeune, Jean-François Millet, François Tabar, Jean-Baptiste-Ange Tissier, Pierre-Édouard Frère, Édouard van Marcke, Edward Armitage a Adolphe Yvon.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hippolyte Delaroche na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]