Hilma af Klint

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hilma af Klint (kolem roku 1900)

Hilma af Klint (1862-1944), švédská umělkyně a průkopnice abstraktního umění.

Život[editovat | editovat zdroj]

Průkopnicí byla pro umění, které se odvracelo od reality. Již roku 1906 vyvinula abstraktní obraznost. Práce Hilmy af Klint není jen o čistém zachycení abstrakce barvy a tvaru jako takových, ale vyjádřením toho, co není viditelné.

Tvořila mnoho let před Wassilym Kandinskym, Pietem Mondrianem a Kazimirem Malevitjem, kteří se stále považují za předchůdce abstraktního umění 19.století.

Hilma af Klint se začala umělecky vzdělávat na Technické škole ve Stockholmu (současný Konstfack) a chodila i na lekce portrétní malby. Mezi roky 1882 až 1887 studovala na akademii umění. Po ukončení studia, do roku 1908, malovala a vystavovala portréty a krajiny v naturalistickém stylu. Postupně opouští svou naturalistickou tvorbu. Hilma af Klint předpokládala, že existuje duchovní rozměr života a chtěla zviditelnit kontext, který je mimo vnímání lidského oka. Stejně jako mnoho jejich současníků byla také ovlivněna mnohými duchovními proudy, zvláště pak spiritismem, teosofií a později i antrosopofií. Věřila, že když maluje, tak se napojí na jakési vyšší vědomí, které přes ni vysílá poselství. Prostřednictvím své malby zkoumala různé dimenze lidské existence. Hilma af Klint po sobě zanechala více než 1000 maleb a prací na papíře. Vystavovala svá raná díla, ale rozhodla se nevystavit svá abstraktní díla, dokud byla na živu. Ve své závěti zakázala vystavení jejích abstraktních děl na veřejnost, dřív než dvacet let po její smrti. Byla přesvědčená o tom, že teprve po té době, bude jejich smysl pochopen.