Henri d'Orléans (1933)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
princ Henri VII., hrabě pařížský
Narození 14. června 1933
Woluwe-Saint-Pierre, Belgie
Povolání politik a spisovatel
Titul hrabě pařížský, vévoda Francie, hlava královského domu Francie
Ocenění rytíř Čestné legie
Předchůdce Henri VI., hrabě pařížský
Manžel/ka Vévodkyně Marie Tereza z Württembergu
Děti Marie Isabelle z Liechtensteinu, François, hrabě z Clermontu, Blanche Elisabeth Rose Marie z Orléans, Jean, vévoda z Vendôme, Eudes, vévoda z Angoulême
Rodiče Henri, hrabě z Paříže a Princezna Isabelle z Orléans-Braganza
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henri d'Orléans, či Henri, hrabě pařížský (celým titulem princ Henri, hrabě pařížský, vévoda Francie, pro francouzské monarchisty Henry VII.), je pretendentem francouzského trůnu z rodu Orléans.

Narodil se 14. června 1933 ve Woluwe-Saint-Pierre v Belgii jako nejstarší syn Henriho VI., hraběte pařížského a Isabelle Orléans-Braganza. Místem narození je Belgie, protože francouzské zákony do roku 1950 zakazovaly členům dynastie vstup do Francie. Po smrti svého dědečka prince Jeana, vévody z Guise, se stal dauphinem Francie. Vystudoval elitní Institut d'études politiques de Paris a poté složil jako voják v Alžírské válce.

Má pět dětí a to Marie Isabelle z Liechtensteinu, François, hrabě z Clermontu, Blanche Elisabeth Rose Marie z Orléans, Jean, vévoda z Vendôme, Eudes, vévoda z Angoulême. Jeho první ženou byla Marie Thérèse z Württembergu, s kterou se oženil 5. července 1957 a s kterou má uvedené potomky. Jeho manželství nebylo šťastné a proto se roku 1984 rozvedl a oženil se týž rok s Micaëlou Annou María Cousiño y Quiñones de León. Tento rozvod rozzuřil jeho otce, který Henriho vydědil, zbavil ho titulu hraběte z Cleremontu a udělil mu titul hraběte z Mortain. Zatímco hrabství Cleremont kdysi patřilo synovi Ludvíka IX., který se stal předkem Bourbonů, hrabství Mortain kdysi patřilo Janu Bezzemkovi. Nicméně, po několika letech se otec a syn usmířili a Henri se opět stal dědicem trůnu.

V červenci 1999 se po smrti svého otce stal Henri hrabětem pařížským, vévodou Francie a hlavou královského domu Francie. Titul hraběte pařížského užívá na paměť svého prapředka Oda Pařížského, stejně jako titul vévody Francie, protože oba tituly užívali Kapetovci před nástupem na královský trůn.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Opfell, Olga S. "H.R.H. Henri, Count of Paris: Royal House of France (House of Bourbon-Orleans)" Royalty Who Wait: The 21 Heads of Formerly Regnant Houses of Europe. Jefferson: McFarland & Company, Inc., Publishers, 2001.