Helanca

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Helanca® je obchodní označení filamentových přízí tvarovaných pravým zákrutem.

Výrobní technologie a vlastnosti příze

Princip: Dvě niti z polyamidových filamentů s vysokým zákrutem (v závislosti na jemnosti cca 1000-4000 / m), jedna doprava a jedna doleva točená se fixují párou, rozkrucují a skají s 80-100 zákruty na metr. Výsledná příze se vyrábí v jemnostech 2,2-13 tex.

Příze má vysokou objemnost a roztažnost (až 400 %), při zpracování nesmyčkuje (viz Pospíšil).

Způsob výroby vynalezl Američan Kägi v roce 1931 (původně pro viskózové filamenty). Patent vlastní od roku 1932 švýcarská firma Heberlein, která prodala výrobní licence do řady států (v Československu se vyráběla pod jménem kasilon). V 60. letech minulého století se odhadovala celosvětová produkce na 14 000 tun ročně s použitím na punčochy a na sportovní oděvy [1].

Princip tvarování příze pravým zákrutem byl však už v 80. letech téměř zcela nahrazen mnohem produktivnějším tvarováním nepravým zákrutem (viz Pospíšil), takže v 21. století není známé, že by se klasická helanka někde vyráběla.

Varianty pojmu helanca

  • Podle některých encyklopedií (viz např. Denninger) je Helanca® příze tvarovaná nepravým zákrutem. Technologie její výroby je popisována podobně jako u Pospíšila, specifikace vlastního tvarování (torzní/vřetenové?) a údaje o evtl. rozsahu výroby této textilie však chybí.
  • Helanca je také obecně používané označení pro tvarované příze z polyamidových a polyesterových vláken [2]. Jako takové se nabízejí textilie bez bližšího popisu původu [3] nebo jako nostalgické výrobky (vintage) [4]

Odkazy

Reference

Literatura

  • Pospíšil a kol.: Příručka textilního odborníka, SNTL Praha 1981, str. 537-539
  • Denninger/Giese: Textil- und Modelexikon, Deutscher Fachverlag Frankfurt/Main 2006, ISBN 3-87150-848-9, str. 305-306