Heimaey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pobřeží ostrova

Heimaey je největší ostrov v souostroví Vestmannaeyjar na Islandu. Má rozlohu 13,4 km². Je to jediný ostrov souostroví Vestmannaeyjar, který je obydlený.

23.1.1973 začala na Heimaey neočekávaná erupce z 1600 m dlouhé nové trhliny. Později se výtok lávy soustředil na jedno místo, které je dnes známé jako Eldfell (čti Eldfetl). Veškeré obyvatelstvo bylo během několika hodin evakuováno, také díky faktu, že většina rybářských lodí byla tou dobou v přístavu. Starší a nemocní byli přepravováni na pevninu letecky. Lidská oběť byla jediná - místní narkoman se vloupal do lékárny a nadýchal se jedovatých plynů.

Třetina domů byla zničena, největší obavy ale panovaly ohledně uzavření přístavu lávou. Za použití vodních děl bylo dosaženo zpomalení lávového proudu, takže nakonec došlo pouze k částečnému zúžení a tím i zlepšení podmínek v přístavu - je lépe chráněný před otevřeným mořem než před erupcí.

Erupce skončila 3.7. téhož roku. Díky ní se ostrov podstatně zvětšil. Dnes je možné se po nové pevnině procházet, vedou zde turistické stezky.

Město[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově je rybářské město Heimaey. Má 4 075 obyvatel.

Souřadnice: 63°44′ s. š., 20°25′ z. d.

Kategorie Heimaey ve Wikimedia Commons