Hartsfield-Jackson International Airport

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Letecký pohled

Letiště Hartsfield-Jackson International Airport (ATL) je podle statistik nejrušnějším na světě neustále od roku 1999.[1]. Nachází se 11 km jižně od města Atlanta ve státě Georgia, USA. Nachází se zde největší základna letecké společnosti Delta Air Lines, dalšími významnými společnostmi jsou AirTran Airways a Atlantic Southeast Airlines. K dispozici je šest betonových runwaí a 207 gate. Letiště obsluhuje destinace po celém světě a je jednou z hlavních vzdušných bran USA.

Objem přepravy[editovat | editovat zdroj]

Podle údajů za rok 2009 bylo letiště nejrušnějším na světě, co do počtu přepravených pasažérů. Za celý rok 2009 přes letiště prošlo 88 032 086 cestujících, meziroční nárůst byl 2,2%. Druhé v závěsu je letiště London Heathrow s 66 037 578 přepravených cestujících. [2]

Do Atlanty během letní letecké sezóny z Prahy létá Delta Air Lines, která má v Atlantě svoji hlavní základnu.

Služby[editovat | editovat zdroj]

Toto letiště poskytuje cestujícím následující služby: skříňky pro úschovu zavazadel, ztráty a nálezy, bankomaty a směnárny. Dětem je k dispozici dětský koutek. Za poplatek je možné využít bezdrátové připojení k internetu. Na letišti se nachází také pošta a zdravotní středisko. K dispozici jsou také stání pro dlouhodobé i krátkodobé parkování.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Letiště je obsluhováno pro hromadnou dopravu společností MARTA. Přímo na letišti se nachází železniční stanice spojující jej s městem Atlanta. K dispozici je i autobusové spojení, na letišti staví například autobusy společnosti Greyhound.

Zdroje informací[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [Tisková zpráva letiště (anglicky) http://www.atlanta-airport.com/docs/Traffic/200912.pdf]
  2. ACI:statistiky letecké přepravy