Harper Leeová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nelle Harper Lee

Nelle Harper Leeová (* 28. dubna 1926 v Monroeville v Alabamě) je uznávaná americká spisovatelka, redaktorka a úřednice. Dnes už však v penzi. Roku 1959 publikovala svůj jediný román s názvem „Jako zabít ptáčka“ (angl.: „To Kill a Mockingbird“), který se hned po vydání stal bestsellerem. Román popisuje hrubé mezirasové vztahy mezi barevnou („chudou“) vrstvou obyvatelstva a bílou („bohatou“) vrstvou obyvatelstva, které nejbouřlivěji panovaly v době hospodářské krize na jihu Severní Ameriky. Harper Leeová za toto jedinečné dílo, které prorazilo nespočet společenských hranic, získala roku 1961 Pulitzerovu cenu za literaturu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Nelle Harper Lee s bývalým americkým prezidentem Georgem W. Bushem (2007)

Harper Leeová se narodila v Monroeville, v Alabamě, jako potomek Roberta E. Leea, jižanského generála Občanské války. Harper byla velmi rozpustilé děvče a tzv. „předčasně vyspělý čtenář“, což svědčí o její psychické vyzrálosti a o chápání reality v době, kdy ji sužovala puberta. Jejím dobrým přítelem v dětství byl Truman Capote, s kterým si skvěle rozuměla, protože oba dva měli spisovatelské vlohy.

Harperin otec byl bývalý redaktor novin i jejich majitel. Poté sloužil jako státní senátor a jako právník v Monroeville. Harper studovala právo na univerzitě v Alabamě od roku 1945, ale nedostudovala. Během studia napsala pár studentských publikací a podílela se na studentském časopise. Nějakou dobu strávila jako výměnný student na Oxfordské Univerzitě. Šest měsíců před ukončením studia odešla do New Yorku, aby se mohla plně věnovat své literární kariéře. V mezičase pracovala jako úřednice letecké společnosti Eastern Air Lines a British Airways v průběhu roku 1950. V roce 1959 se Lee, spolu se svým dávným přítelem Trumanem Capotem, rozhodla vydat tento úchvatný román...

Děj a forma[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Jako zabít ptáčka.
Nelle Harper Lee (podpis)

Děj se odehrává v malém městě Maycomb v době hospodářské krize. Atticus Finch, právník a otec, obhajuje černocha Toma Robinsona, který je neprávem obviněn ze znásilnění bílé dívky Mayelly Ewell.

Charaktery a jména některých postav jsou čerpány z reálného života – Finch bylo rodné jméno Harperiiny matky a Truman Capote byl „zvěčněn“ v charakteru postavy Charlese Bakera 'Dilla' Harrise.