Haptanthus hazlettii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Haptanthus hazlettii

Haptanthus hazlettii
Haptanthus hazlettii
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: zimostrázotvaré (Buxales)
Čeleď: Haptanthaceae
Rod: Haptanthus
Druh: Haptanthus hazlettii
Binomické jméno
Haptanthus hazlettii
Detail květů Haptanthus hazlettii

Haptanthus hazlettii je jediný druh čeledi Haptanthaceae vyšších dvouděložných rostlin z řádu zimostrázotvaré (Buxales).

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Jednodomý stálezelený zcela lysý keř se vstřícnými jednoduchými celokrajnými listy s peřenou žilnatinou a bez palistů. Květenství úžlabní s jedním samičím květem uprostřed a s 5 až 6 samčími květy na každé straně. Květy jsou žlutozelené, bezobalné. Samčí květy s jedinou tyčinkou, gyneceum v samičích květech jednopřehrádkové, s více vajíčky. Plody nejsou známy.

Druh je znám z jediného sběru z lokality Matarras v Hondurasu, kde byl nalezen v roce 1980 poblíž oblasti těžby dřeva. Pozdější pokusy o znovunalezení byly neúspěšné. Není vyloučeno, že se již jedná o vyhynulý druh.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Druh byl taxonomicky popsán v roce 1989. V systému APG byl veden jako nezařazený do čeledi. V roce 2005 byla ustavena nová čeleď Haptanthaceae, která je v aktualizovaném systému APG II dostupném na stránkách Angiosperm Phylogeny zařazena do řádu Buxales. Vzhledem k nedostatku herbářového materiálu a skutečnosti, že plody dosud nejsou známy, je zařazení v taxonomickém systému s otazníkem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]