Hans Sachs

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hans Sachs

Hans Sachs (5. listopadu 1494, Norimberk9. ledna 1576) byl německý meistersinger, básník, dramatik, původním povoláním obuvník.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Hans Sachs se narodil 5. listopadu 1494 do rodiny krejčovského mistra Jörga Sachse. V rodném Norimberku nejdříve navštěvoval latinskou školu, roku 1509 pak vstoupil do učení k obuvnickému mistrovi. Po vyučení roku 1511 se na pět let „vydal do světa“, jak tomu tehdy bylo u tovaryšů zvykem (tzv. Wanderjahre). Během vandru se mj. dostal na dvůr císaře Maxmiliána I. v Innsbrucku, což patrně výrazně ovlivnilo jeho rozhodnutí stát se meistersingerem. V Mnichově kvůli tomu vstoupil do učení k Lienhardu Nunnenbeckovi, tkalci ložního prádla. V roce 1516 se definitivně usadil v Norimberku a zůstal ve městě až do konce života.

1. září 1519 se oženil s Kunigunde Creutzerovou (1502 – 1560). Po její smrti se 2. září 1561 oženil znovu s mladou vdovou Barbarou Harscherovou. Z prvního manželství měl pět dcer a dva syny, ale všichni zemřeli dříve než Sachs. S druhou manželkou přišlo do domu šest dětí.

Velmi záhy po zveřejnění Lutherových tezí (1517) vyjádřil Sachs sympatie s kázáním a učením německého reformátora, jehož podpořil též v některých svých spisem, např. v básni Wittenberský slavík (Die wittembergisch Nachtigall) z roku 1523.

Práce o něm[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Masopustní hry a šprýmy

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hans Sachs na anglické Wikipedii.