Hans Sachs

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hans Sachs

Hans Sachs (5. listopadu 1494, Norimberk9. ledna 1576) byl německý meistersinger, básník, dramatik, původním povoláním obuvník.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Otec Hanse Sachse byl krejčí. Sachs v Norimberku navštěvoval latinskou školu. Když mu bylo 14 let, stal se učněm na obuvníka. Po vyučení se v 17 letech dal na "Wanderjahre", což je cestování a práce každou chvíli někde jinde. Na "Wanderjahre" byl pět let, poté se rozhodl stát se meistersinger v Innsbrucku (psal se rok 1513). V tom samém roce se stal meistersingerem v Mnichově. Lienhard Nunnenbeck (tkadlec ložního prádla z Norimberka)[1] byl jeho učitel. V roce 1516 se usadil v Norimberku a zůstal zde až do konce svého života.

1. září 1519 se oženil s Kunigunde Creutzer (1502 – 1560). Po její smrti se 2. září 1561 oženil znovu s mladou vdovou Barbarou Harscherovou. Z prvního manželství měl pět dcer a dva syny, ale všichni zemřeli dříve než Sachs. S druhou manželkou přišlo do domu šest dětí. Po roce 1525 má stále větší sympatie k Martinu Lutherovi a podporuje jej v některý svých spisech.

Práce o něm[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Masopustní hry a šprýmy

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hans Sachs na anglické Wikipedii.

  1. Ellis, Frances H, Indiana University Publications, Humanities Series No. 4. Das Walt got: A Meisterlied, 1941 p12