Hakka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hakka (客家話, 客家话, Hak-kâ-fa, Hak-kâ-va)
Mapa rozšíření jazyka
Mapa rozšíření jazyka
Rozšíření: Čína, Thajsko, Malajsie, Čínská republika, Singapur, Filipíny, Indonésie, Mauricius, Surinam, Jihoafrická republika, Indie a další (komunity hakkských migrantů).

Počet mluvčích:

34 milionů

Klasifikace:

Písmo: varianty latinky, Čínské znaky
Postavení
Regulátor: Kuang-tungské provinční ministerstvo školství vytvořilo v roce 1960 oficiální romanizaci jazyku hakka
Úřední jazyk: není (Čína sponzoruje vysílání jedné televizní stanice v jazyce hakka; jeden ze zákonných jazyků pro veřejnou dopravu v Číně)
Kódy
ISO 639-1: zh
---
chi (B) zho (T)
ISO 639-3: hak
SIL: HAK
Wikipedie
hak.wikipedia.org

Dialekt hakka (či hakkština, v hakkštině Hak-kâ-fa nebo Hak-kâ-va, čínsky v českém přepisu Kche-ťia-chua, pchin-jinem Kèjiāhuà, znaky zjednodušené 客家话, tradiční 客家話) je jeden z hlavních dialektů čínštiny, kterým mluví převážně Hakkové především v jižní Číně, dále ve východní a jihovýchodní Asii a v ostatních diasporách na celém světě.

Vzhledem k výskytu dialektu v rozptýlených izolovaných oblastech, kde je komunikace s okolními oblastmi omezena, vyvinulo se mnoho variant a dialektů hakky, kterými se mluví v provinciích Kuang-tung, Fu-ťien, Ťiang-si, Kuang-si, Sečuán, Chu-nan, Kuej-čou a Chaj-nan, nebo v Singapuru a Tchaj-wanu. Dialekt hakka není vzájemně srozumitelný s mandarínštinou a jinými čínskými dialekty a i hakk existuje mnoho a mluvčí dvou různých hakk si také nemusí rozumět. Nejblíže je hakce dialekt/skupina dialektů kan.

Čínské jazyky na mapě Číny
Čínský znak Tento článek obsahuje čínský text.
Bez správné podpory asijských jazyků se Vám mohou namísto čínských znaků zobrazovat otazníky, čtverečky nebo jiné symboly.

Existuje výslovnostní rozdíl mezi thajwanským a Kuang-tungským dialektem jazyku hakka. Za ukázkový příklad jazyku byl obvykle považován dialekt severovýchodního Kuang-tungu, který tvoří víceméně jeho standard.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hakka Chinese na anglické Wikipedii.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Mataro J. Hashimoto: Dialekt hakka. Lingvistická studie jeho fonologie, syntaxe a slovní zásoby. University Press, Cambridge 1973, anglicky. ISBN 0-521-20037-7

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]