Haakon Magnus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Haakon Magnus
Korunní princ norský
Crown Prince Haakon - World Economic Forum Annual Meeting Davos 2010.jpg
Korunní princ Haakon na Světovém ekonomickém fóru
Úplné jméno Haakon Magnus Norský
Tituly Jeho královská Výsost
Korunní princ norský
Narození 20. července 1973 (41 let)
Rikshospitalet, Oslo
Manželky Mette-Marit, korunní princezna norská
Potomci Princezna Ingrid Alexandra
Princ Sverre Magnus
Dynastie Dynastie Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg
Otec Harald V.
Matka Sonja Haraldsen
Norská královská rodina
Royal CoA of Norway.svg

JV král
JV královna


Haakon, Korunní princ norský (norsky /ˈhoːkʊn/; * 20. července 1973 Oslo, celým jménem Haakon Magnus) je následník trůnu Norska. Korunním princem se stal po nástupu svého otce krále Haralda V. na trůn roku 1991. Ač se jmenuje Haakon Magnus, běžně používá pouze své první jméno. Až se korunní princ Haakon stane králem, bude jeho jméno Haakon VIII.

Jde o jediného syna krále Haralda V. a královny Sonji.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Své dětství trávil na Skaugumském rodinném sídle nedaleko Osla ve společnosti své starší sestry Marthy Louise (*1971). Jejich rodiče vždy dbali na to, aby se výchova jejich královských dětí lišila co nejméně od výchovy "běžného" norského dítěte.

Absolvoval stejně jako jeho otec základní školu Smestad, dokonce když šel v roce 1980 poprvé do školy, doprovázeli ho jeho královští rodiče stejně jako on v roce 2010 svou nejstarší dceru Ingrid Alexandru. Po ukončení základní školy začal studovat Kristelingské gymnázium v Oslu. Na vysokých školách v USA, Londýně a v Norsku získal tituly ze studií politických věd, mezinárodní politiky, práv.

Potomstvo[editovat | editovat zdroj]

25. srpna 2001 si vzal za ženu Mette-Marit Tjessem Høiby v katedrále v Oslo, za přítomnosti státních představitelů a panovníků z celého světa. Jejich vztah zpočátku způsobil rozruch, neboť Mette-Marit nebyla šlechtického původu a navíc měla z předchozího vztahu nemanželského syna Mariuse. Při sňatku jí byl udělen titul Její královská Výsost korunní princezna Mette-Marit Norská.[1] V současnosti žijí v královském sídle Skaugum, poblíž hlavního města. Pár má spolu dvě děti:

Jako pravnuk královny Maud (dcera britského krále Eduarda VII.) je 69. v pořadí následnictví britského trůnu, stejně tak jako jeho otec, sestry a jeho vlastní děti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Press release [online]. [cit. 2010-01-04]. Dostupné online. (anglicky)