Guntis Ulmanis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Guntis Ulmanis

Guntis Ulmanis (* 13. září 1939, Riga) je lotyšský politik. V letech 1993-1999 byl prezidentem Lotyšska, historicky prvním po vystoupení země ze SSSR, pátým od roku 1918.

V letech 1965-1989 byl členem Komunistické strany Sovětského Svazu. Roku 1992 vstoupil do agrárnické středové strany Lotyšský zemědělský svaz (Latvijas Zemnieku savienība). Roku 1993 ho parlament zvolil v dvoukolové volbě prezidentem, a to přesto, že po prvním kole byl až třetí, roku 1996 byl znovuzvolen, tentokrát již v prvním kole. Během výkonu své funkce například vyhlásil moratorium na udílení trestu smrti, jak žádala Evropská unie, o vstup do níž Ulmanis velmi usiloval.

Po skončení prezidentského mandátu odešel z politiky a stal se sociálním aktivistou. Založil nadaci, která pořádala Mistrovství světa v hokeji roku 2006 v Rize a zrekonstruovala Rižský hrad. Roku 2010 se do politiky vrátil na kandidátce nově vzniklého uskupení Pro dobro Lotyšska! (Par Labu Latviju!), které však ve volbách příliš neuspělo, získalo jen osm křesel v parlamentu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]