Guido Adler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Guido Adler
Guido Adler
Guido Adler
Narození 1. listopadu 1855
Ivančice
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 15. února 1941 (ve věku 85 let)
Vídeň
RakouskoRakousko  Rakousko
Povolání učitel a muzikolog
Zaměstnavatel Vídeňská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Guido Adler (1. listopadu 1855 Ivančice - 15. února 1941 Vídeň) byl právník, hudební vědec, hudební skladatel, publicista a muzikolog.

Narodil se v rodině lékaře. Jeho otec zemřel velmi záhy po jeho narození a tak se matka s dětmi odstěhovala do Jihlavy. Od 8 let vyrůstal Guido ve Vídni.

V roce 1878 získal titul doktora práv, dva roky na to (1880) obhájil doktorát filozofie. Od roku 1885 byl jmenován profesorem dějin hudby na německé univerzitě v Praze a v letech 1898-1927 profesorem na vídeňské univerzitě.

Spolu s Friedrichem Chrysanderem zakládal a řídil hudebněvědná periodika Vierteljahrschrift Musikwissenschaft a od roku 1894 edici Denkmmäler der Tonkust in Österreich. V roce 1927 stál u zrodu Mezinárodní společnosti pro muzikologii se sídlem v Basileji a byl jejím doživotním čestným prezidentem. Své paměti uložil v knize Wollen und Wirken. Po obsazení Rakouska roku 1938 obdržel z rasových důvodů zákaz publikování. Jen pro vysoký věk nebyl poslán o koncentračního tábora jako jeho dcera.

Na jeho rodném domě (Vávrova ulice č. 2) byla v roce 1998 odhalena pamětní deska v češtině a němčině.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Vědecké práce:

  • Metoda hudební historie
  • Principy a druhy hudebního slohu

Monografie: