Gran Telescopio Canarias

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
telesokop Gran Telescopio Canarias (2006)
telesokop Gran Telescopio Canarias při výstavbě (2002)

Gran Telescopio Canarias (GTC) je jeden z největších zrcadlových teleskopů na světě. Je součástí Roque de los Muchachos Observatory na ostrově La Palma na Kanárských ostrovech. Zkušební provoz s dvanácti zrcadlovými segmenty začal v noci ze 13. na 14. července 2007, slavnostní uvedení do plného provozu s 36 segmenty se konalo za přítomnosti španělského královského páru 24. července 2009.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Gran Telescopio Canarias je zrcadlový teleskop s optickým systémem Ritchey-Chrétien. Primární zrcadlo je sestaveno z 36 nezávislých šestiúhelníkových zrcadel. Každé zrcadlo má diagonální délku 1,9 metrů, tloušťku 8,5 centimetrů a váží asi 500 kilogramů. Celkový průměr objektivu je 10,4 metrů. Sekundární zrcadlo má průměr 1176 mm, terciární zrcadlo je eliptické o rozměrech 1511 × 1063 mm. Dalekohled je vybaven adaptivní optikou.

Dalekohled je postaven na vulkanickém vrcholu v nadmořské výšce 2400 metrů a je umístěn v kopuli o průměru 33 metrů.

Výstavba[editovat | editovat zdroj]

Na výstavbě a provozu se podílelo především Španělsko 90% (Instituto de Astrofísica de Canarias), Mexiko 5% (Instituto de astronomía – IA, Instiuto Nacional de astrofísica, óptica y electrónica – INAOE) a USA 5% (University of Florida), pozorovací čas je rozdělen dle investovaných prostředků. Celkové náklady na výstavbu byly 175 miliónů amerických dolarů.

První světlo[editovat | editovat zdroj]

Slavnostní ceremoniál uvedení do provozu (nazývaný první světlo, protože při něm dopadnou na zrcadlo dalekohledu první fotony při astronomickém pozorování) proběhl 13. července 2007. Prvním pozorovaným objektem byla Polárka.

Zdroje a reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gran Telescopio Canarias na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Souřadnice: 28° 45′ 24″ s. š., 17° 53′ 31″ z. d.