Grace Lee Whitneyová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Grace Lee Whitney
alt =
Grace Lee Whitneyová (1980)
Rodné jméno Mary Ann Chase
Narození 1. dubna 1930 (85 let)
USA Ann Arbor, Michigan, USA
Aktivní roky 1947–2007
Manžel/ka Jack Dale (19??–19??)

Grace Lee Whitneyová (* 1. dubna 1930 Ann Arbor, Michigan, USA), rodným jménem Mary Ann Chaseová, je americká herečka a zpěvačka.

Narodila se jako Mary Ann Chaseová, byla ale adoptována rodinou Whitneyů, kteří ji pojmenovali Grace Elaine Whitneyová. Poté, co se odstěhovala, začala používat jméno Lee Whitneyová, známou se stala jako Grace Lee Whitneyová.

Svoji kariéru zahájila již ve 14 letech jako zpěvačka v rozhlasu, později vystupovala i v klubech společně s Billie Holidayovou, Buddym Richem, aj. Na začátku 50. let začala hrát na Broadwayi, vystupovala v muzikálu Top Banana. Díky jeho úspěchu se objevila i v hollywoodském filmu stejného jména z roku 1954. Grace Lee Whitneyová začala být obsazována do menších rolí v různých seriálech i filmech, zahrála si i ve snímku Někdo to rád horké.

V roce 1966 hrála postavu Janice Randové ve sci-fi seriálu Star Trek. Randová byla pobočníkem kapitána Kirka, vyskytovala se ale pouze v první polovině první řady seriálu (celkem osm epizod). Postavu Randové si Whitneyová zopakovala ve čtyřech filmech ze světa Star Treku v letech 1979 až 1991 (Star Trek: Film, Star Trek III: Pátrání po Spockovi, Star Trek IV: Cesta domů a Star Trek VI: Neobjevená země) a v epizodě „Vzpomínka“ seriálu Star Trek: Vesmírná loď Voyager (1996).

V 70. a 80. letech 20. století působila jako zpěvačka a spolupracovala s mnoha orchestry a kapelami.

Zdroj[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Grace Lee Whitney na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]