Grace Kellyová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Grace Kelly)
Skočit na: Navigace, Hledání
Grace Kellyová
Monacká kněžna
Kelly, Grace (Rear Window).jpg
Grace Kellyová při natáčení filmu Okno do dvora (1956).
Doba vlády 19. dubna 1956 – 14. září 1982
Úplné jméno Její jasná Výsost kněžna monacká
Grace Patricia Kellyová
Narození 12. listopadu 1929
USA Filadelfie, Pennsylvánie, USA
Úmrtí 14. září 1982 (ve věku 52 let)
Monako Monte Carlo, Monako
Pochována Monacká katedrála
Předchůdce Ghislaine, kněžna monacká
Následník Charlene, kněžna monacká
Manžel(é) Rainier III. Monacký
Potomci Caroline, princezna hanoverská
Albert II. Monacký
Stéphanie, princezna monacká
Dynastie Grimaldiové
Otec John B. Kelly, Sr.
Matka Margaret Katherine Majer
Podpis Grace Kelly Signature.jpg
Knížecí monogram kněžny Grace

Grace Kellyová, (respektive Grace, kněžna monacká, plným občanským jménem Grace Patricia Kelly, 12. listopadu 1929, Philadelphia, Pensylvánie, USA - 14. září 1982, Monte Carlo, Monako) byla americká herečka, oceněná cenou filmové akademie, a monacká kněžna. V roce 1956 se vdala za monackého knížete Rainiera III., čímž získala titul Její Knížecí Jasnost Kněžna Monacká, zkráceně kněžna Grace. Zemřela v roce 1982 na následky automobilové nehody. Její portrét je od roku 2007 umístěn na pamětní monacké dvoueurové minci.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Její otec byl americký veslař John Brendan „Jack“ Kelly, trojnásobný olympijský vítěz. Matkou byla Margaret Katherine Majer, která vyučovala tělesnou výchovu a stala se první ženskou trenérkou dívčího atletického sboru na Pensylvánské univerzitě. Své jméno obdržela po sestře svého otce, která zemřela jako velmi mladá. Měla celkem tři sourozence: starší sestru Margaret Katherine, staršího bratra Johna Brendana Jr. a mladší sestru Elizabeth Anne. Její strýc George Kelly byl herec, režisér a scenárista.

Herectví[editovat | editovat zdroj]

Už během studia na Ravenhillově akademii, prestižní katolické škole pro dívky, se Grace společně s matkou a sestrami věnovala modelingu na místních společenských akcích. V roce 1942 hrála svoji první hlavní roli v představení "Don’t feed the Animals". I na vysoké škole se zajímala o herectví, chodila tancovat a hrát. Promovala roku 1947 na Stevensově škole, mimo jiné bylo v její ročence napsáno Stevensovo proroctví: „Slečna Grace P. Kelly – slavná hvězda pódia i obrazovky“.

Divadlo[editovat | editovat zdroj]

Roku 1947 bylo Grace Kellyové zamítnuto studium na Bennington College kvůli špatným výsledkům z matematiky. Odjela do New Yorku a snažila se prosadit v divadle. S tím, ale nesouhlasili její rodiče, proto si musela vydělávat jako modelka. Současně se zapsala na Americkou akademii dramatických umění. Tam pilně studovala, např. aby její mluvený projev byl co nejlepší, nahrávala si své projevy na gramofon a pracovala na správném přednesu. Zanedlouho debutovala na Broadwayi ve hře „Otec“.

Film[editovat | editovat zdroj]

V oblasti filmu debutovala Kellyová menší rolí ve filmu Fourteen Hours, zahrála si v něm postavu ženy, která přesvědčovala sebevraha, aby neskákal. Kritici si však jejího výkonu příliš nevšimli, proto pokračovala ve své práci v divadle. O několik měsíců později se jí ozval producent Stanley Kramer, který jí nabídl vedlejší roli ve westernu V pravé poledne. Nedlouho poté uzavřela sedmiletou smlouvu se studiem MGM, ta jí zaručovala týdenní plat 850 dolarů. Smlouva měla dva dodatky. První, že bude moci dále hrát divadlo a druhý, že bude bydlet v New Yorku. Pouhé dva měsíce po podepsání této smlouvy Kellyová odjela natáčet do Nairobi film Mogambo. O tomto filmu prohlásila: „Tři věci, proč jsem tuto roli přijala byly: John Ford, Clark Gable a fakt, že si užiji placený výlet v Africe. Kdyby se Mogambo točilo v Arizoně, nehrála bych v něm já.“. Za tento snímek získala Zlatý glóbus a první nominaci na Cenu Akademie. Po úspěchu Mogamba si poprvé, ne však naposledy, zahrála v Hitchcockově filmu – Vražda na objednávku. Po roli v Hitchcokově Okně do dvora přišla nabídka na film Venkovské děvče. Ten však vyrábělo studio Paramount. To se nejdříve MGM nelíbilo, později však svolilo a ona získala za tento film Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon. Poté následovaly další role a s tím spojené časté návštěvy zahraničí. Na jedné takové ve Francii potkala monackého knížete Rainiera III. Ten jí pak půl roku psal a zahrnoval dary a nakonec se odvážil ji navštívit s následnou žádostí o ruku. Grace nabídku přijala v den premiéry filmu The Swan. Sňatek Grace Kellyové s knížetem Rainierem III. ukončil veškerou její kariéru u filmu.

Kníže Rainier III. a kněžna Grace při příchodu na recepci v Bílém domě (24. květen 1961)

Děti[editovat | editovat zdroj]

Kněžna Grace se svým chotěm měla celkem tři děti. První dítě – dcera Caroline Louise Marguerite se narodila přesně devět měsíců a čtyři dny po svatbě. Narození prvního knížecího potomka ohlásilo 21 výstřelů, byl vyhlášen státní svátek a v celém knížectví bylo šampaňské zdarma. Po necelém roce se páru narodilo druhé dítě, Albert II. (současný monacký panovník). Třetí a poslední dítě, Stéphanie Marie Elisabeth, se jim narodila až s odstupem sedmi let.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Dne 13. září 1982, když se Grace vracela automobilem společně se svou dcerou Stephanií do Monaka, v prudkých serpentinách nad Monte Carlem nezvládla řízení svého jedenáct let starého vozu Rover 3500 a zřítila se ze skály. Z vozu byla sice vytažena při vědomí, ale záhy upadla do kómatu a i přes nejlepší zdravotní péči, jakou mohla dostat, nebyla její zranění slučitelná se životem. Proto 14. září 1982 požádal kníže Rainier III. o její odpojení od přístrojů. Zemřela ve věku 52 let.

Ihned po její smrti se objevila řada spekulací, protože původně byly ohlášeny jen lehké pohmožděniny. Později se však ukázalo, že utrpěla zlomeninu krční páteře.[1] Na její památku nechal kníže Rainier III. zbudovat zahradu jejích nejoblíbenějších květin – růží. Nikdy už se také znovu neoženil. Je pochována v katedrále sv. Mikuláše v Monako-Ville.

Při jejím pohřbu James Stewart prohlásil:

Víte, miloval jsem Grace Kellyovou. Ne proto, že byla princezna, ne proto, že byla herečka, ne proto, že byla moje přítelkyně, ale pouze kvůli tomu, že to byla ta nejmilejší dáma, kterou jsem kdy poznal. Grace přinesla do mého, stejně jako do vašich srdcí měkké, teplé světlo, pokaždé když jsem ji uviděl a pokaždé, když jsem ji uviděl, byl to pro mě malý svátek. Není pochyb, že mi bude chybět, všem nám bude chybět. Bůh ti požehnej, Princezno Grace.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Grace Kelly na anglické Wikipedii.

  1. "BBC On This Day September 14th 1982", BBC News, September 14, 1985. Ověřeno k March 13, 2010. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LEIGH, Wendy. Grace Kellyová : milovaná i nemilovaná. Překlad Daria Dvořáková. Praha : BB Art, 2008. 335 s. ISBN 978-80-7381-386-4.  
  • LACEY, Robert. Grace Kellyová. Překlad Eva Mazůrková. Praha : Ikar, 1998. 252 s. ISBN 80-7202-345-4.  
  • MEYER-STABLEY, Bertrand. Skutečný život monacké kněžny Grace Kellyové. Překlad Helena Beguivinová. Praha : Levné knihy, 2008. 317 s. ISBN 978-80-7309-627-4.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]