Gothic 3

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gothic 3
Vývojář Piranha Bytes
Vydavatelé Evropská unie JoWood Productions
Evropská unie Deep Silver
USA Aspyr Media
Distributoři Evropská unie Koch Media
USA Navarre Corporation
Série Gothic
Poslední verze 1.74 (11.června 2010)
Platformy Microsoft Windows
Datum vydání Evropská unie 13. října 2006
Austrálie 2. listopadu 2006
USA 20. listopadu 2006
Žánr RPG
Módy Single-player
PEGI rating PEGI 16
USK rating USK 12
Systémové požadavky *Windows 2000 SP4, Windows XP SP1, Windows Server 2003 nebo Windows XP 64
*512 MB System. RAM
*2.0 GHz Intel Pentium 4, Athlon XP nebo podobný procesor
*128MB DirectX kompatibilní GPU s DirectX 9.0c
*8x DVD-ROM drive
*4.6 GB volného místa na hard disku
*DirectX 8.1 kompatibilní zvukovou kartu
Data mohou pocházet z datové položky.

Gothic 3 je počítačová hra žánru RPG. Jedná se o třetí pokračování Gothic série vytvořené firmou Piranha Bytes z Německa.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Úvod[editovat | editovat zdroj]

Náš hrdina spolu s jeho přáteli připlouvá k břehům pevniny, přímo na břehy království Myrtany, na Paladinské lodi, kterou získal na ostrově Khorinis. Dozví se, že orkové obsadili celé království Myrtana až na hlavní město Vengard, kolem kterého král nechal vytvořit bariéru, aby jej bránila před orkským obležením. Sám hrdina osvobodí první vesnici od skřetů hned na začátku - Ardeu. A nakonec zjistí, že za vítězstvím skřetů stojí mág Xardas, se kterým se dobře zná z dřívějších dílů.

Adanosovy artefakty[editovat | editovat zdroj]

Po notné době zjišťování se dozví hráč od Xardase o tzv. Adanosových artefaktech, které mají obrovskou moc. Všechny se nacházely ve vzdálené pouštní zemi Varant na jihu pevniny. Nyní se nacházejí už jinde a hrdina se je vydává hledat. Po jejich získání se dozvěděl, že má moc nad celým světem a může se rozhodnout, jak s ním naloží - má 3 možnosti.
1. Přidá se k bohu Innosovi, osvobozením od skřetí okupace zachrání království Myrtana a zabije vyvoleného Beliara - Zubena .
2. Přidá se k bohu Beliarovi, zabije všechny hlavní postavy božského konfliktu vyjma sebe - vůdce Hašišinů, všechny vůdce skřetů, Xardase a Rhobara II.
3. Přidá se na stranu neutralního boha, zabije všechny hlavní postavy božského konfliktu vyjma sebe a Xardase, s nímž odejde do jiného světa. Tím trvale ukončí válku bohů.

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

Prostředí hry je velmi různorodé, celá hra je navíc volná, takže hráč může dělat téměř vše, jít kam chce, atd.

Rozdělení Kontinentu[editovat | editovat zdroj]

Nordmar - na severu se nachází zamrzlá země Nordmar, základna skřetů, kde žijí jenom seveřané. Ti tam těží rudu a vyrábějí jedny z nejkvalitnějších zbraní a zbrojí z celé země.

Myrtana - leží uprostřed pevniny, podnebím připomíná střední evropu. Typické středověké hrady a vesnice jsou zpočátku obsazeny skřety, rebelové žijí v jeskyních, po pláních běhají různá stvoření od mrchožroutů přes bizony až po obávané troly.

Varant - vyprahlá poušť na jihu, města a osídlení jsou kolem oáz, nebo blízko nějaké jeskyně. Ve většině země se nachází zlato a různé písečné bestie. Neopomenuty by měly zůstat i chrámy s Adanosovými artefakty plné nemrtvých.

Lidé[editovat | editovat zdroj]

V Nordmaru najdeme především lidi z klanů - jsou zde tři: Klan ohně, Klan vlka a Klan kladiva. Každý klan má svého vůdce, který sídlí vždy na nejvyšším vrcholku. V Klanu ohně je jím Kerth, se kterým budete důležité jednání, v Klanu vlka se jedná o Grima, a v Klanu Kladiva je to Tjalf. Bojovníci a ostatní lidí (kováři, obchodníci, atd.) se nacházejí vždy na upravených svazích hor pod domem svého vůdce.Klany vycházejí dobře s mágy ohně, kteří mají v Nordmaru klášter. V zemi ledových pouští naleznete také mocného nekromanta Xardase.

V Myrtaně jsou hlavní dvě frakce - skřeti, žoldáci a rebelové. Skřeti, jimž vládne armádní vojevůdce Kan, ke kterému se jako ubohý člověk (nikolik žoldák) jentak nedostanete, okupují celou Myrtanu a téměř dobyli všechna lidská města v ní a lidští žoldáci pracují pro skřety, plní pro ně různé úkoly za které pak dostávají zaplaceno a řídí otroky. Někteří otroci poutíkali do hor. Rebelové se naopak snaží vyhnat skřety z Myrtany a znovu ovládnout své království (resp. království, kterému vládne král Rhobar II).

Ve Varantu jsou také dvě spolu soupeřící frakce - Nomádi a Hašišini. Nomádi jsou původní obyvatelé pouště, kteří žijí převážně v prázdných oázách nebo jeskyních. Jsou vedeni mágy vody a budou hrdinovi pomáhat při získávání Adanosových artefaktů. Hašišini jsou lovci otroků, v každé jejich větší osadě vládne šejk, který zodpovídá jednomu muži, Zubenovi, ve městě Ishtar. Zuben je Beliarův vyvolený, tudíž hlavní a nejmocnejší postava temné strany konfliktu mezi bohy. Hašišini jsou vedeni černými mágy (mágy temna, čerpajícími svou moc od temného boha, Beliara), kterým jednotliví zástupci měst odvádějí tribut, za který mají temní mágové "odvracovat hněvivý pohled Beliara". a mají určitou mírovou dohodu se skřety.

Technické Informace[editovat | editovat zdroj]

Genome Engine[editovat | editovat zdroj]

Gothic 3 běží pod Genome Enginu, který je postaven na DirectX 9 API. Na fyziku byl použit Ageia PhysX balík, na generování stromů SpeedTreeRT, na zvuk FMOD knihovna a na cutscény BINK video.

Z grafického hlediska vypadá Gothic 3 velice pěkně, především na to mají vliv efekty jako normal mapping, dynamická světla s dynamickými stíny pomocí shadow mapping (ovšem pro terén jsou světelné mapy předpřipraveny) - nejsou sice úplně zfiltrované pomocí blur filtrů a perspective wrap technik, proto lze vidět částečný aliasing u hran. Samozřejmostí jsou částicové efekty, dynamické nebe, celkem obstojně vypadá i voda a refrakce skrz ní - jenomže neznámo proč neodráží voda vůbec okolí (přitom byla na několika screenshotech viděna i s odrazy okolí). Stromy, o které se postaral SpeedTreeRT vypadají skvěle, akorát někomu může vadit, že v novodobých hrách bývají pomalu v každé druhé hře stejné textury pro listy a kmeny stromů. Co se týče po-procesních efektů, využívá se bloom efektu, ovšem žádné HDR a tone mapping orgie se nekonají (přizpůsobování "oka" na světlo). Zajímavě vypadá také rozmazání vzdálených objektů, takže celková scéna vypadá jako kdyby používala zaostřování. Co se týče animací zvířat - není co vytknout, možná u animací postav někdy nejasné kolize v soubojích.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]