Gordonsetr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gordonsetr
Orrvilas enska w800px.jpg

Gordonsetr

Základní informace
země původu Spojené království Spojené království
Tělesná charakteristika
hmotnost psi: 29,5 kg
feny: 25,5 kg
výška † psi: 66 cm
feny: 62 cm
barva černá s kaštanovým pálením
Klasifikace a standard
skupina FCI 7: Ohaři
sekce FCI 2: Ohaři britských ostrovů (s pracovní zkouškou)
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Gordonsetr neboli skotský setr je plemeno psa, pocházející ze Skotska, kde byl vyšlechtěn počátkem 18. století. Svoje jméno získal po čtvrtém vévodovi z Gordonu, siru Alexandrovi (1743-1827), který položil základy jeho chovu. V porovnání s ostatními setry není toto plemeno natolik známé. Je největší, nejpomalejší ale nejvšestrannější ze všech setrů. Gordonsetr je plemenem loveckých přátelských psů. Gordonsetři jsou v cizině používáni i jako policejní psi. Díky jejich citlivému nosu se využívají k vyhledávání drog. Dobře využitelní jsou i jako psi záchranářští.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Štíhlý ohař s dlouhou srstí černé barvy, s jasným, rezavě červeným a zřetelně ohraničeným pálením na hlavě, hrudi a bězích. Srst je delší, mírně zvlněná. Velikost: výška (v kohoutku): pes 66 cm , fena 62 cm Váha: 23-32 kg Je podobný anglickému setrovi, ale působí robustnějším dojmem.

Využití původní[editovat | editovat zdroj]

Vyhledávač zvěře a přinašeč ptactva.

Využití dnes[editovat | editovat zdroj]

Lovecký pes a společník.

Charakter[editovat | editovat zdroj]

Gordonsetr je laskavý, přátelský, s vyváženým charakterem. Je hrdý, společenský, od přirozenosti ušlechtilý a klidný. Vyžaduje však důslednou výchovu a dostatek pohybu. Je velmi náruživý při práci ve vodě, rovněž výborný aportér.

ANGLICKÝ NÁZEV: angl.: Gordon Setter (to set = dělat stojku) PŮVOD: Gordonsetr byl vyšlechtěn ve Skotsku začátkem 18. století. Vznikl v rodovém zámku vévody z Richmondu a Gordonu vr Skotsku a na počest svého zakladatele byl také pojmenován – Setrem ze zámku Gordon. Později, na konci 70. let byl Gordonsetr svým tvůrcem zdokonalen, a to participací kolie a Bloodhounda. POPIS: Gordonsetr je plemenem loveckých přátelských psů. Je to krásný, elegantní a harmonicky rostlý pes, vytvořený především k rychlému hledání pernaté zvěře. Záda má silná a dostatečně rovná. Hlava je dlouhá, jasných tvarů s chytrýma a lesklýma očima. Přechod z čela na čumák je ostře zřetelný. Oči jsou velké, vypouklé, tmavě hnědé barvy. Čenich nosu je velký a široký, s otevřenými nozdrami. Uši jsou visící, posazené jen o trochu výše, než jsou posazené oči, jsou měkké, dlouhé, široké a vydatně přiléhající k lícním kostem. Hrudník je široký a hluboký. Břicho má přiměřeně vta žené. Ocas je spíše kratší, rovný nebo šavlovitý, tlustý u základu a ke konci se zužuje. Závěs na ocase začíná již u základu. V klidném stavu je spuštěný dolů, při vzrušení se zdvihá na úroveň zad. VÝŠKA: Pes má v kohoutku 66 cm. Fena má v kohoutku 62 cm. VÁHA: Pes váží 29,5 kg. Fena váží 25,5 kg. (Váha je udána Standardem FCI.) SRST: Gordonsetr má na hlavě a předních stranách nohou srst krátkou a vydatně přiléhající. Na krku, zádech a na bocích je vlas dlouhý, měkký a rovný nebo zlehka vlnitý. Na uších, spodní části hrudi a na zadních stranách předních a zadních končetin vytváří dlouhá srst závěsy. Prodloužená srst na hlavě, jakýsi „čepec“, není dovolena. Zbarvení je černé, s lesknoucím se litím, s jasným, rezavě červeným a zřetelně ohraničeným pálením. Dovolují se bílé známky na krku a na hrudi. Péče o srst není náročná. CHARAKTER: Gordonsetr je laskavý, přátelský, uvolněný a živý pes, s vyváženým charakterem. Ze všech setrů je nejsilnějším, ale také nejpomalejším. S dětmi žije v rodině klidně a v souladu. Je všeobecným miláčkem. PÉČE: Gordonsetr potřebuje každý den zajistit dostatek pohybu. Jinak na péči není náročný. PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA: Gordonsetr se průměrně dožívá 13 let. VYUŽITÍ PŮVODNÍ: Vyhledávač zvěře a přinašeč ptactva. VYUŽITÍ DNES: Lovecký pes a společník. PLEMENO: FCI VII. - Ohaři, přinašeči a slídiči. Sekce 2 – Ohaři. S pracovní zkouškou

Související články[editovat | editovat zdroj]