Gmünd (Dolní Rakousy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gmünd
Náměstí
Náměstí
Gmünd – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 485 m n. m.
stát: Rakousko Rakousko
spolková země: Dolní Rakousy
okres: Gmünd
Gmünd
Red pog.png
Gmünd
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 25,10 km²
počet obyvatel: 5 376 (2011)
hustota zalidnění: 222 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.gmuend.at
PSČ: 3950

Gmünd (česky též Cmunt) je okresní město v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy, při hranicích s Českem, v oblasti Waldviertelu. K 31. 12 2011 zde žilo 5 376 obyvatel, město je sídlem stejnojmenného okresu (Bezirk Gmünd).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Gmünd se nalézá na soutoku břehu Lužnice a říčky Braunaubach. Území bylo osídleno zřejmě ve druhé polovině 12. století, založení samotného Gmündu je kladeno do roku 1208. V 16. století byl postaven zámek, jenž je dnes obklopen anglickým parkem.

V roce 1869 byla přes město zprovozněna část dráhy císaře Františka Josefa, která postupně spojila Vídeň a Prahu. Roku 1900 se Gmünd stal výchozím bodem systému úzkorozchodných drah vedoucích do Litschau, Heidenreichsteinu a Groß Gerungs. V letech 19071916 byla v provozu trolejbusová trať vedoucí k nádraží, jež bylo postaveno na druhém břehu Lužnice, relativně daleko od města. Jednalo se o první trolejbusový provoz v samotném Rakousku.

Po rozpadu Rakousko-Uherska v roce 1918 se Gmünd stal příhraničním městem. Podle Saint-Germainské smlouvy z roku 1920 se tzv. západní Vitorazsko stalo součástí Československa. Jemu připadla i čtvrť vystavěná za Lužnicí u železniční stanice, která byla nově pojmenována České Velenice. Toto území v letech 19381945 dočasně připadlo zpět Gmündu jako Gmünd III.

Domy na náměstí

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gmünd (Niederösterreich) na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]