Glaucophyta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Glaucophyta

Glaucocystis sp.
Vědecká klasifikace
Doména: Eukaryota
Říše: rostliny (Plantae)
Kmen: Glaucophyta
Uvažované rody

Glaucophyta (též Glaucocystophyta, česky glaukofyty) je malá skupina sladkovodních mikroskopických řas[1], řazená do vývojové větve rostlin (případně Archaeplastida), nikoliv však do zelených rostlin (Viridiplantae). Jinak řečeno, spolu s červenými řasami a zelenými rostlinami formuje rostliny v širším slova smyslu. Přesné příbuzenské vztahy mezi těmito skupinami jsou však ještě nevyjasněné[2] vzhledem k tomu, že se glaukofytům věnuje málo pozornosti.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Glaucophyta mají zvláštní plastidy zvané cyanely. Tyto plastidy jsou, na rozdíl od všech ostatních, obalené peptidoglykanem, který je základní stavební jednotkou buněčné stěny bakterií. To naznačuje, že tyto plastidy vznikly endosymbiotickou cestou, pohlcením sinice (cyanobakterie) předkem glaukofyt.[1] Glaukophyta obsahují v plastidech chlorofyl A. Vypomáhají si ale i pigmentem fykobiliproteinem v speciálních strukturách, fykobilizomech[1], zelené řasy a ostatní rostliny tento pigment ztratily.

Glaukofyty se dělí mitózou bez účasti centrioly, pohyblivé formy mají dva nestejně velké bičíky (někdy ještě s jemnými vlásky) a jsou zakotvené systémem mikrotubulů, podobných zeleným řasam.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Známe asi jen 13 druhů glaukofytů a žádný z nich není nijak hojný v přírodě.[1]

Tři hlavní rody jsou:

  • Glaucocystis - nepohyblivý, přestože krátký bičík má; stěna z celulózy
  • Cyanophora - pohyblivá, bez buněčné stěny
  • Gloeochaete - má pohyblivá i nepohyblivá stádia a dále stěnu která se pravděpodobně neskládá z celulózy

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Glaucophyta na anglické Wikipedii.

  1. a b c d Patrick J. Keeling. Diversity and evolutionary history of plastids and their hosts. American Journal of Botany. 2004, roč. 91, s. 1481–1493. Dostupné online. DOI:10.3732/ajb.91.10.1481.  
  2. Jeffrey D. Palmer, Douglas E. Soltis and Mark W. Chase. The plant tree of life: an overview and some points of view. American Journal of Botany. 2004, roč. 91, s. 1437–1445. Dostupné online. DOI:10.3732/ajb.91.10.1437.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]