Gianfranco Girotti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Profesor Msgre. Giafranco Girotti (* 21. dubna 1937 v Římě) OFM Conv. je katolický biskup, mnich z řádu františkánů, teolog a právník, profesor kanonického práva na Papežské univerzitě Urbanianě a titulární biskup metský (od 2006). V letech 2002-2012 zastával úřad regenta Apoštolské penitenciatury.

V mládí vstoupil do řad františkánů-minoritů, časné sliby složil 8. září 1955, trvalé 8. prosince 1958.

Na řádového kněze byl vysvěcen 17. února 1963.

V roce 1969 vstoupil do služeb Svatého stolce, přes 32 let pracoval v Kongregaci pro nauku víry, nejprve jako hlavní oficiál a později jako podsekretář.

16. února 2002 byl jmenován regentem Apoštolské penitenciatury a konsultorem Kongregace pro obranu víry. 15. listopadu 2006 byl jmenován titulárním biskupem metským, vysvěcen byl 16. prosince téhož roku. Hlavním světitelem byl kardinál Bertone a spolusvětitelé kardinálové Stafford a Tauran.

„Nové smrtelné hříchy“[editovat | editovat zdroj]

Počátkem března 2008 vstoupil do povědomí světové veřejnosti díky svému rozhovoru pro L'Osservatore Romano z 9. března, v němž mimo jiné krátce mluvil o nových a sociálních hříších, které nabývají na významu v moderním světě, a na požádání redaktora uvedl několik příkladů. Následně celá řada médií po celém světě tento rozhovor hrubě dezinterpretovala, když ho označila za oficiální vyhlášení „sedmi nových smrtelných hříchů“ - ačkoliv nešlo ani o oficiální vyhlášení, ani o nové definování hříšnosti, ani o zásah do sedmi smrtelných hříchů. Některá média dokonce „citovala“ tento oficiální seznam v provedení, které si s přihlédnutím k rozhovoru pro tento účel sama sestavila. V některých se objevily položky, o nichž biskup Girotti vůbec nemluvil, jako například „genetické modifikace potravin“.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]