Genex Tower

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Genex jako západní brána Bělehradu - stojící hned vedle dálnice spojující srbskou metropoli s místním letištěm a západně položenými oblastmi

Genex Tower, v srbštině Генекс, oficiálně "Západní brána Bělehradu (Западна капија Београда) je 35patrový mrakodrap v čtvrti Novi Beograd, na třídě Narodnih Heroja, poblíž hlavní dálnice, spojující Bělehrad s Záhřebem a Suboticí.

Známou brutalistickou dominantu Nového Bělehradu, která vyrostla v roce 1980, vyprojektoval o tři roky dříve architekt Mihajlo Mitrović. Tvoří ji dvě betonové věže spojené mostní konstrukci na 26. patře; na nejvyšším poschodí se potom nachází restaurace. Celková výška stavby činí 115 metrů a v současnosti je tak na druhém místě v srbské metropoli, co se nejvyšší budovy týče (vyšší je jen věž Ušće). Své jméno Západní brána Bělehradu získala budova především tím, že je prvním významnějším a nepřehlédnutelným objektem, který návštěvníci města mohou při příjezdu od západu (či od letiště) spatřit. Jedna z věží slouží firmě Genex (podle které získala populární jméno), druhou tvoří bytové jednotky.

V roce 2010 se pokoušel vlastník za 15,6 milionu eur část věže zprivatizovat, avšak neuspěl, a to ani na druhý pokus.[1]

V kultuře[editovat | editovat zdroj]

V jedné z věží se odehrává jeden ze sedmi příběhů srbského filmu Sedam i Po; dva zloději se pokoušejí vykrást byt ve vysoko umístěném podlaží, čehož nejsou kvůli výšce domu schopni.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Genex Tower ve Wikimedia Commons

  1. Článek o prodeji věže na stránkách zpravodajského serveru B92.net

Souřadnice: 44°49′13″ s. š., 20°24′17″ v. d.