Generál admirál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Generál admirál či admirál generál byla námořní hodnost užívána ve více námořnictvech.

Německo

Vlajka německého generál admirála

Hodnost Generaladmiral se používala v systémů hodností nacistické Kriegsmarine. Byla druhou nejvyšší hodností, mezi hodnostmi Admiral (admirál) a Großadmiral (velkoadmirál), odpovídala hodnostem Generaloberst (generálplukovník) ve Wehrmacht, respektive Luftwaffe. Nosil na náramenících tři stříbrné hvězdy a na rukávech jeden široký admirálský pruh s třemi užšími proužky nad ním (ve zlatě). Prvním generál admirálem v Kriegsmarine byl jmenován pozdější velkoadmirál Erich Raeder, a to 20. dubna 1936.

Němečtí generál admirálové

Karl Dönitz tuto hodnost nikdy neobdržel, byl povýšen z admirála přímo na velkoadmirála.

Rusko

Hodnost Генерал-адмирал v carském válečném námořnictvu odpovídala hodnosti generál polní maršál a byla nejvyšší hodností v celém námořnictvu. Poprvé byla udělena v srpnu 1708 a obdržel ji Fjodor Matvejevič Apraxin. Hodnost zanikla s pádem carství v Rusku v roce 1917. Celkem tuto hodnost získalo jen 6 osob. V listopadu 1796 byla udělena Ivanu Grigorjeviči Černyševu hodnost generála polního maršála loďstva, což byla zcela ojedinělá hodnost na úrovní generál admirála.

K ruským generál admirálům jsou počítáni také Franc Jakokovlevič Lefort a Fjodor Alexejevič Golovin. Lefort byl (plný) generál pluků nového vzoru a v Druhém azovském pochodu velel loďstvu a obdržel hodnost admirál. Snad právě takto vznikla v Rusku hodnost generál admirál. Po smrti Leforta roku 1699 Golovin, který měl hodnost generála-komisaře (генерал-комиссар), byl jmenován generál admirálem loďstva (воинского каравана (флота) генерал-адмиралом).

Ruští generál admirálové

Švédsko

I ve Švédsku byla zavedena hodnost generalamiral, a to švédským králem Karlem XI.. Speciálním držitelem byl Hans Wachtmeister, jehož hodnost nesla název amiralgeneral.

Švédští generál admirálové

Španělsko

Rukáv a epoleta

Ve španělské Armada de España je hodnost Almirante General druhou největší v námořních silách. Je před Almirante, ale za Capitán General. Odpovídá hodnostem General de Ejército (armádní generál) pro pozemní síly, respektive General del Aire (generál vzdušných sil) pro letectvo.

Portugalsko

Hodnost Almirante-general byla v portugalském námořnictvu zavedena v rozmezí let 1892–1910. Byla nejvyšší hodností a držel ji jen portugalský král, jakožto nejvyšší velitel válečného námořnictva.

Nizozemsko

V nizozemském námořnictvu má hodnost generál admirála dlouhou tradici. Byla zavedena v 15. století jako Admiraal-generaal v Republice spojených nizozemských provincií. Byla to nejvyšší hodnost, nositel byl předseda admirality a zároveň velitel nizozemské floty. Prvním generál admirálem byl princ Mořic Nasavský, jmenovaný roku 1588. Většinou byla držena místodržícím provincií (tedy oficiální hlavou státu). V současném nizozemském královském námořnictvu se již nepoužívá.

V tomto článku byly použity překlady textů z článků General Admiral na anglické Wikipedii, Generaladmiral na německé Wikipedii, Admiraal-generaal na nizozemské Wikipedii, Almirante General na španělské Wikipedii a Генерал-адмирал na ruské Wikipedii.