Gayal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Gayal

Gayalové
Gayalové
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď: turovití (Bovidae)
Podčeleď: tuři (Bovinae)
Rod: tur (Bos)
Druh: gaur (Bos gaurus)
Binomické jméno
Bos gaurus f. frontalis
Smith, 1828

Gayal (Bos gaurus f. frontalis) neboli mithun je mohutný asijský tur, domestikovaná forma gaura.

Popis a morfologie[editovat | editovat zdroj]

Od svého divokého předka se gayal liší menší velikostí, tvarem rohů, lebky i zbarvením. Jeho kohoutková výška se pohybuje okolo 150 až 170 cm, délka těla dosahuje asi 300 cm, hmotnost 650-900 kg. hrb na hřbetě, který je zejména u samců gaura velmi výrazný, má gayal jen slabě naznačen. Na hrdle má gayal výrazný kožní lalok. Lebka je kratší a nižší než u gaura, s velmi širokým čelem. Nejvýraznějším rozdílem oproti gaurovi je tvar rohů, které jsou velmi silné a rovné, nebo jen slabě zahnuté, gaur má rohy delší a zahnuté silně vzhůru. Typické zbarvení gayala je hnědočervené, tmavě hnědé až černé, s bílými končetinami, vzácně se objevují i jedinci zbarveni bíle či strakáči.

Chov a rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Gayal je chován místy v oblasti severovýchodní Indie, především v Nágálandu a Arunáčalpradéši, dále v Bangladéši, na severu Barmy a u kmene Lho pa v jihovýchodním Tibetu a čínském Yunnanu. Zpravidla je chován polodivoce ve stádech, a to pro maso a kůži, vzácně jako pracovní zvíře. Zdejší domorodci ho používají také jako platidlo nebo obětní zvíře. Jeho hospodářské využití je ovšem omezené. Mléko gayala je velmi husté a tučné, stačí však pouze pro výživu telete. Proto se krávy většinou nedojí. Maso gayala je chutné, zvířata ale rostou velmi pomalu a pozdě dospívají.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Je zajímavé, že gayalí krávy jsou mnohem agresívnější než býci, především v období, kdy pečují o mládě. Hlas gayala se podobá spíše troubení jelena než bučení domáího skotu, zní jako hluboké, protáhlé "yyý".

Kam do ZOO[editovat | editovat zdroj]

Gayal bývá někdy chován v zoo, u nás ho můžeme vidět v Zooparku Vyškov.