Garcia de Orta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Colóquios dos simples e drogas da India. Goa), 1563

Garcia de Orta (1501/1502, Castelo de Vide, Portugalsko1568, Goa) byl renesanční portugalský židovský lékař, průkopník tropické medicíny. Je považován za prvního člověka, který vědeckým způsobem popsal choleru.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Garcia de Orta studoval medicínu, umění a filozofii na univerzitě v Alcalá de Henares a Salamance ve Španělsku.

Snad z obav před rostoucí mocí portugalské inkvizice se vydal roku 1534 do tehdejší Portugalské Indie. Usadil se ve státě Goa, kde si otevřel medicínskou praxi, která brzy poskytovala služby prominentní klientele.

Byl prvním Evropanem, který popsal asijské tropické nemoci, zejména choleru. Byl také lékařem, který v Indii provedl první zaznamenanou pitvu; týkala se právě jedné z obětí této nemoci.

Za svého pobytu v Asii získal také rozsáhlé znalosti tamních léčiv a bylin, jejichž dokladem je jeho jediná známá práce Colóquios dos simples e drogas he cousas medicinais da Índia (Rozmluvy o léčivých bylinách, léčivech a léčivých látkách Indie), publikovaná v Goa roku 1563.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1543 se Garcia de Orta oženil s Briandou de Solis, měli spolu dvě dcery. V roce 1549 se za ním do Indie podařilo dostat jeho matce a dvěma z jeho sester, které byly v Lisabonu vězněny kvůli své židovské víře.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity informace nebo části textu z článku Garcia de Orta na anglické Wikipedii.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Garcia de Orta na slovenské Wikipedii.