Gainax

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Budova Studia Gainax

Gainax (ガイナックス gainakkusu) je japonské anime studio, které se nejvíce proslavilo televizním seriálem Neon Genesis Evangelion (zkráceně NGE). Gainax je znám díky svým ambiciozním, experimentálním anime a kontroverzním koncům. Po celou dobu své existence se studio Gainax potýkalo s rozpočtovými problémy a špatným managementem. Těsně po úspěchu NGE se Gainax vyhýbalo placení daní a jeho prezident, Takeshi Sawamura, byl odsouzen za daňový podvod.

Až do uvedení Neon Genesis Evangelion pracoval Gainax na příbězích vytvořených podomácku. Poté studio adaptovalo stále více existujících mang, jako Kareshi Kanojo no Jijou a Mahoromatic, do anime. Dalo by se říct, že Gainax v dnešní době produkuje dva typy anime: komerční díla (Mahoromatic, He is My Master) versus experimentálnější díla, která odpovídají zvyklostem společnosti (FLCL, Gunbuster 2). Kromě tvorby anime se Gainax velmi silně spoléhá také na reklamní prodej slavných rekvizit společnosti. Ačkoli seriál Neon Genesis Evangelion skončil v roce 1996, videohry, třička a další doplňky s touto tematikou jsou produkovány dodnes.

Historie

Studio bylo založeno na počátku 80. let 20. století jako Daicon Film skupinkou vysokoškoláků Hideakim Anno, Yoshiyukim Sadamoto, Takamim Akaim a Shinjim Higuchim. Jejich první projekt Daicon III byl vytvořen pro animované spoty 20. výročí Japonské národní SF konvence, konající se roku 1981 v japonské Osace. Spoty byly o malé holčičce bojující proti všelijakým mostrům, robotům a vesmírným lodím z dřívějších sci-fi televizních pořadů (zahrnujících například Ultramana, Space Battleship Yamato, Star Trek, Star Wars nebo Godzillu). Dívka nakonec dosáhne pouštní pláně, kde vylije sklenici vody na vyschlou ředkev, která se záhy promění v obrovskou vesmírnou loď, s níž dívka odletí. Ačkoli byl tento animovaný spot ambiciózní, jeho animace byly hrubé a nízké kvality. Na Internetu se rozšířil výklad tohoto díla tvrdící, že voda představuje kreativitu a obrazotvornost, monstra a jiní protivníci stojící proti dívce pak ty, kdo se snaží tvůrčí duši zničit.

V roce 1983 na 22. výročí Japonské národní SF konvenci již skupina vytvořila větší projekt - Daicon IV. Spot začínal rekapitulací původního šotu s daleko vyšší kvalitou animací. Zatímco hlavní hrdinka, v dospělém věku a oblečená do králičího kostýmu z Playboye, létala po obloze na meči en:Stormbringer, bojovala proti bytostem známých ze sci-fi a fantasy filmů nebo novel (například proti Darth Vaderovi, Vetřelci, klingonskému bitevnímu křižníku nebo Spidermanovi). Celá akce byla doprovázená písní „Twilight“ od hudební skupiny Electric Light Orchestra. Protože použití této písně nebylo licencované, spot nemohl být oficiálně vydán na DVD, které později vyšlo jako limitovaná edice spotů studia Daicon. Píseň se objevila také jako úvodní znělka hraného seriálu Densha Otoko, tentokrát již licencovaná. Díky Daicon IV začalo být Daicon Film bráno jako talentované anime studio. Studio změnilo svůj název na Gainax v roce 1985.

Tvorba

Rok se vztahuje k prvnímu vysílání, divadelnímu představení nebo knižnímu vydání. Název v závorce obsahuje alternativní název.

1987 - Royal Space Force: The Wings of Honneamise
1988 - Top o Nerae! Gunbuster
1990 - Fushigi no Umi no Nadia
1992 - Otaku no Video
1995 - Shin Seiki Evangelion/Neon Genesis Evangelion
1998 - Love & Pop (neanimované)
1998 - Kare Kano (Kareshi Kanojo no Jijo)
1999 - Modern Love's Silliness
1999 - Anime no Ai Awa Awa Awa
2000 - FLCL (Furi Kuri)
2001 - Mahoromatic
2001 - Shiki-Jitsu (film s krátkými animovanými sekvencemi)
2002 - Abenobashi Mahou Shoutengai
2002 - Puchi Puri Yūshi (Petite Princess Yucie)
2002 - Magical Shopping Arcade Abenobashi
2004 - Melody of Oblivion (Boukyaku no Senritsu)
2004 - Kono Minikuku mo Utsukushii Sekai (Konomini)
2004 - Re: Cutie Honey
2004 - Diebuster (Top o Nerae! 2)
2005 - Wonderful Days
2005 - He is My Master
2006 - Gunbuster & Diebuster Movie
2007 - Gurren Lagann (Tengen Toppa Gurren-Lagann)

Gainax produkuje také počítačové hry. Mezi ně patří svlékací hra mahjongg s postavami z Evangelionu a velmi slavná série en:Princess Maker, vydávaná od roku 1991.

Daicon Tokusatsu fan filmy

Ještě jako Daicon Films, Gainax vytvářel série tzv. tokusatsu fan filmů. Tyto krátké filmy, vydávané od 80.let 20.století, obvykle parodovaly filmy s monstry a superhrdiny. Mezi ně patří:

  • Patriotic Task Force Dai-Nippon (愛国戦隊大日本 Aikoku Sentai Dai-Nippon) (1982) — Parodie oblíbených en:Super Sentai pořadů, které mimo jiné byly satirou rusko-japonské války. Hrdinové symbolizovali Japonsko a zlé Impérium Rudého medvěda vedené „Smrtí KremluRusko.
  • Return of Ultraman (帰ってきたウルトラマン Kaettekita Urutoraman) (1983) — Stejnojmenná parodie filmu en:Return of Ultraman s občasnými dobře provedenými speciálními efekty i navzdory nízkému rozpočtu.
  • The Eight-Headed Giant Serpent Strikes Back (八岐之大蛇の逆襲 Yamata no Orochi no Gyakushū) (1985) — Epická 72-minutová parodie filmů s obřími příšerami. Pro tento film dělal speciální efekty en:Shinji Higuchi.

Zajímavosti

  • Několik Kare Kano animovaných scén a návrhů oděvů postav je nápadně podobných Neon Genesis Evangelionu, stejně jako pár otevřených narážek. Například scénka, kdy Miyazawa v jednom dílu Kare Kano ve žlutém obleku Asuky podlehne zběsilosti EVA-01
  • Fanoušci často upozorňují na neobvykle silnou podobnost vzhledu postav z Nadii a Evangelionu. Tento fakt se dá ale odůvodnit stejným designérem Yoshiyukim Sadamotem.
  • Maskot Gainaxu je superdeformací Dr. Ritsuky Akagi z NGE.
  • V jedné epizodě He is My Master jsou odkazy na všechna díla Gainaxu v podobě plyšáků, oděvů nebo chování postav.
  • Kontroverzní konce Gainaxu jsou přisuzovány buď experimentálnímu vyprávění nebo nízkému rozpočtu.
  • Gainax také pracoval na propagačním videu z roku 1987 pro skladbu Marionette japonské skupiny Boøwy.

Externí odkazy

Cizojazyčné externí odkazy