Fredrik Reinfeldt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fredrik Reinfeldt
Fredrik Reinfeldt
Fredrik Reinfeldt
32. předseda vlády Švédska
Úřadující
Ve funkci od: 6. října 2006
Panovník Karel XVI. Gustav
Náměstek Maud Olofsson
Předchůdce Göran Persson

Narození 4. srpna 1965

Österhaninge, SWE Švédsko

Národnost švédská
Politický subjekt Umírnění
Choť Filippa Reinfeldt
Sídlo Palác Sager
Vzdělání Stockholmská univerzita
Zaměstnání ekonom, politik
Náboženství Luteránství
Podpis Fredrik Reinfeldt, podpis

John Fredrik Reinfeldt (* 4. srpna 1965, Österhaninge, Švédsko) je politik, současný předseda vlády Švédského království a předseda liberálně konzervativní strany Umírnění (švédsky: Moderata samlingspartiet; neoficiální moderní název strany zní Noví umírnění, de nya Moderaterna). Od července do 1. prosince 2009, kdy vstoupila v platnost Lisabonská smlouva, zastával v rámci švédského předsednictví funkci předsedy Rady Evropské unie.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval ekonomii a v roce 1991 byl zvolen poslancem do švédského zákonodárného shromáždění Riksdagu. V roce 2002 se stal předsedou poslaneckého klubu strany a o rok později 25. října 2003 byl jednomyslně zvolen předsedou celé strany, když nahradil Bo Lundgrena.
V parlamentních volbách 2006 kandidovala strana sice samostatně, ale s dalšími třemi pravicově profilovanými subjekty měla společný program pod názvem Aliance pro Švédsko. Umírnění posílili o 11 % a pravice ovládla parlament. Reinfeldt se stal 6. října 32. premiérem, poměrem hlasů 172:165, a sestavil novou koaliční vládu, v níž mají Umírnění poloviční počet křesel.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu