Fredrik Reinfeldt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fredrik Reinfeldt
Fredrik Reinfeldt
Fredrik Reinfeldt
32. předseda vlády Švédska
Úřadující
Ve funkci od: 6. října 2006
Panovník Karel XVI. Gustav
Náměstek Maud Olofsson
Předchůdce Göran Persson

Narození 4. srpna 1965

Österhaninge, SWE Švédsko

Národnost švédská
Politický subjekt Umírnění
Choť Filippa Reinfeldt
Rodiče Bruno Reinfeldt a Birgitta Reinfeldt
Sídlo Palác Sager
Vzdělání

Stockholmská univerzita

Zaměstnání ekonom, politik
Náboženství Luteránství
Podpis Fredrik Reinfeldt, podpis
Commons Fredrik Reinfeldt

John Fredrik Reinfeldt (* 4. srpna 1965, Österhaninge, Švédsko) je politik, současný předseda vlády Švédského království a předseda liberálně konzervativní strany Umírnění (švédsky: Moderata samlingspartiet; neoficiální moderní název strany zní Noví umírnění, de nya Moderaterna). Od července do 1. prosince 2009, kdy vstoupila v platnost Lisabonská smlouva, zastával v rámci švédského předsednictví funkci předsedy Rady Evropské unie.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval ekonomii a v roce 1991 byl zvolen poslancem do švédského zákonodárného shromáždění Riksdagu. V roce 2002 se stal předsedou poslaneckého klubu strany a o rok později 25. října 2003 byl jednomyslně zvolen předsedou celé strany, když nahradil Bo Lundgrena.
V parlamentních volbách 2006 kandidovala strana sice samostatně, ale s dalšími třemi pravicově profilovanými subjekty měla společný program pod názvem Aliance pro Švédsko. Umírnění posílili o 11 % a pravice ovládla parlament. Reinfeldt se stal 6. října 32. premiérem, poměrem hlasů 172:165, a sestavil novou koaliční vládu, v níž mají Umírnění poloviční počet křesel.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]