Franziska Kellerová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Franziska Kellerová v roce 2011

Franziska Kellerová, známá také jako Ska Kellerová (rodným jménem Franziska Maria Keller, *22. listopadu 1981, Guben, Německá demokratická republika) je německá politička, představitelka Strany zelených. Kandiduje v primárkách Evropské strany zelených. V letech 2007 až 2009 byla mluvčí zemského předsednictva strany v Braniborsku. Od roku 2009 je poslankyní Evropského parlamentu.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Vystudovala islámská studia, turkologii a judaistiku na Svobodné univerzitě v Berlíně. Vzala si finského aktivistu Markuse Drakeho. Hovoří šesti jazyky.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2001 je členkou Zelené mládeže, v letech 2001 až 2004 byla členkou jejich spolkového předsednictva. V letech 2005 až 2007 byla mluvčí Federace mladých evropských zelených. V roce 2002 vstoupila do německé Strany zelených, od roku 2005 je členkou jejich braniborského zemského předsednictva. V letech 2005 až 2009 byla jednatelkou okresní organizace zelených Spréva-Nisa. Roku 2007 byla společně s Axelem Vogelem zvolena mluvčí braniborského předsednictva strany. V této pozici se angažovala zejména, ve spolupráci s dalšími stranami, ekologickými organizacemi a lužickosrbským hnutím Domowina, proti otevírání nových povrchových dolů v zemi.
Na sjezdu strany v Dortmundu v roce 2009 byla zvolena jako kandidátka zelených do Evropského parlamentu na sedmém místě kandidátní listiny, a uspěla. Jejími hlavními tématy v EP jsou migrace a vztah Unie s Tureckem. Je členkou rozvojového výboru a společného parlamentního výboru EU-Turecko. Pravidelně komentuje politické dění na svém osobním blogu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ska Keller na německé Wikipedii.