Franz Hohenberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
František (Franz) Ferdinand z Hohenbergu
Vévoda z Hohenbergu
Úplné jméno František Ferdinand, vévoda z Hohenbergu
Narození 13. září 1927
Zámek Artstetten, Vídeň
Úmrtí 16. srpna 1977
Ried in der Riedmark, Rakousko
Pochován Hrobka zámku Artstetten
Předchůdce Maxmilián
Nástupce Jiří (Georg)
Manželky Princezna Alžběta Lucemburská
Potomci Princezna Anna
Princezna Žofie (Sophie)
Dynastie Hohenbergové
Otec Maxmilián, vévoda z Hohenbergu
Matka Hraběnka Marie Waldburská z Wolfeggu a Waldsee

František Ferdinand, vévoda z Hohenbergu, (něm. Franz Ferdinand, Herzog von Hohenberg, narozen 13. září 1927 zámek Artstetten, Dolní Rakousy16. srpen 1977 Ried in der Riedmark, Rakousko) byl nejstarší syn Maxmiliána z Hohenbergu a hraběnky Marie z Waldburgu na Wolfeggu a Waldsee. Byl tak vnukem následníka rakousko-uherského trůnu arcivévody Františka Ferdinanda d'Este a jeho nerovnorodé manželky Žofie Chotkové, vévodkyně z Hohenbergu.

Po rozpadu Rakouska-Uherska byly všechny rakouské šlechtické tituly zrušeny zákonem z roku 1919 a od té doby jména šlechticů sestávají pouze ze jména a příjmení, bez předložky von nebo titulu. Občanským jménem tedy nyní byl Franz Ferdinand Hohenberg.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako Jeho Jasná Výsost princ František Ferdinand z Hohenbergu, ale v roce 1962 po smrti svého otce se stal druhým vévodou z Hohenbergu a hlavou rodu Hohenbergů.

Dne 9. května 1956 se princ František v Lucemburku oženil s princeznou Alžbětou Lucemburskou, dcerou Šarloty, velkovévodkyně lucemburské. Pár má dvě děti:

  • princezna Anna (Anita) z Hohenbergu narozena na zámku Berg, Lucembursko, 18. srpna 1958, poprvé vdaná 15. července 1978 (rel) na zámku Artstetten 22. července 1978 (rozv. 1998) za Romée de la Poëze, hrabě z Harambure (nar. 15. července 1949, Düsseldorf) dětné. Vdaná podruhé 9. července 2005 na zámku Kornberg za hraběte Andrease von Bardeau (nar. 13. února 1957, Štýrský Hradec) bez dětí.
  • princezna Sophie z Hohenbergu, narozena na zámku Berg, Lucembursko, 10. května 1960 a vdána na zámku Artstetten, 18. června 1983 za Jean-Louis Marie René Ghislain de Potesta (narozeného 8. února 1951, Liège) mají děti.

Jelikož neměl mužského potomka, nahradil ho v jeho funkci jeho mladší bratr Jiří jako hlava rodu Hohenberg.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]