František Trenck

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo Baron Trenck. Tento článek pojednává o vojenském veliteli. O pivě pojednává článek Baron Trenck (pivo).
František Trenck

František, svobodný pán Trenck (1. ledna 1711 Reggio di Calabria4.října 1749 Brno) byl vojenský velitel.

Franz Trenck se po vzoru svého otce, Jana Jindřicha, stal vojákem. Roku 1729 vstoupil do uherského pěšího pluku. Roku 1731 se oženil s dcerou polního podmaršálka von Tillier a měl s ní několik dětí. Všechny však v raném věku zemřely; po smrti manželky, která zemřela na mor se Trenck vrací do armády. Po odmítnutí v habsburské armádě bojoval ve službách ruské carevny proti Turkům, napadl však kvůli maličkosti velitele a byl odsouzen k smrti. Rozsudek byl nakonec zmírněn a Trenck byl pouze vypovězen z Ruska.

Vedl jednotky pandurů a byl vojensky velice úspěšný. Urazil však generála Löwenwalda a v roce 1745 je odsouzen k smrti. Rozsudek byl zmírněn na doživotní vězení, později je mu i umožněno svobodně bydlet v Brně, tam také 4. října 1749 zemřel. Trenckovo tělo bylo uloženo do Kapucínské hrobky v Brně, kde je, přirozenou cestou mumifikované, dodnes v prosklené rakvi ke spatření.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]