Francouzská heraldika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Erb Francie

I když ve Francii začátkem 12. století heraldika vznikla, nyní již není nijak řízena a prakticky ji skoro nikdo nezná.[zdroj?]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ve Francii museli mít nešlechtici svolení od krále pro užívání znaku, tím pádem mohl mít svůj znak každý, až na potomky odsouzenců. V 16. století se přilba stala výsadou šlechty, ale někteří měšťané ji používali i nadále.

Úpadek heraldiky[editovat | editovat zdroj]

Hlavním důvodem úpadku bylo nařízení Ludvíka XIV. z roku 1696, podle něhož byl každý, kdo chtěl mít znak, povinen zaregistrovat si ho. Na první pohled se zdá, že Ludvík XIV. chtěl zařídit v heraldice pořádek. Doopravdy však chtěl získat co nejvíce peněz na svá válečná tažení, protože cena registrace byla velmi vysoká. Královští komisaři, aby získali co nejvíce peněz, registrovali nejen existující šlechtice, ale i násilím nutili znaky majetným osobám. Výsledkem byl obrovský seznam, čítající kolem 110 tisíců znaků (Armorial Général) z nichž jsou kolem 90% znaky nešlechticů a 2/3 vznikly díky tomuto nařízení.

V roce 1760 zakázal Ludvík XV. používání znaků nešlechticům. Toto nařízení však nebylo nikdy plně uskutečněno. Parlament však toto nařízení nepřijal.

Dne 23. června 1790 potvrdil Ludvík XVI. dekret, kterým zrušil navždy dědičnou šlechtu a zakazuje se požívat znaky jako symbol starého režimu (ancient règime). Dne 20. dubna 1791 bylo vydáno nařízení, aby do dvou měsíců zmizely všechny znaky. Nařízení opět nebylo plně realizováno a tak můžeme ještě vídat krásné francouzské znaky.

Napoleonova heraldika[editovat | editovat zdroj]

V letech 1804-1814 se Napoleon Bonaparte pokusil o vytvoření nové šlechty a ojedinělého heraldického systému. Když Napoleon nastoupil na francouzský trůn, nepřevzal znak své rodiny, ale užíval znak orla s blesky ve spárech. Tento symbol byl odvozen od symbolů Římských legií.

Obnovil tituly prince a vévody (s predikátem), hraběte, barona a rytíře (bez predikátu). Lilie z francouzských znaků zmizely a nahradily je Napoleonovy včely. Většinou převládaly meče, šavle, kanóny, granáty, pyramidy, mosty apod. Z heraldiky zmizely přilby, klenoty, štítonoši a hesla. V Napoleonově heraldice se hojně vyskytují včely.

Občanská heraldika[editovat | editovat zdroj]

Její první použití je doloženo roku 1369. Tento znak je i první doložený znak použitý sedlákem. Je jím znak Jacquiera le Brebieta s mluvící mluvícím znamením tří ovcí (brebis-ovce), které drží děvče.

Městská heraldika[editovat | editovat zdroj]

Městská heraldika je velmi jednoduchá, ale přitom i výrazná. Městské znaky (ale i pečetě) se ve Francii objevují již na začátku 13. století. Už i většina těchto znaků měla přilbu a přikryvadla. Takzvaným dobrým a věrným městům se do hlavy štítu přidávaly tři zlaté lilie nebo je posetá lilemi. Města někdy mají štítonoše, přilba s klenotem většinou chybí, hradební koruna je obsažená skoro vždy a motto je přítomno skoro vždy.

Externí Odkazy[editovat | editovat zdroj]