Formosus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Formosus

Formosus (asi 816, Ostie - 4. dubna 896) byl papežem od 6. října 891 až do své smrti.

Tento papež působil v Itálii v 9. století, v době, kdy se zde střetávaly různé politické tendence. V Římě působilo dvě strany-progermánská, stranící panovníkům Východofranské říše, a profrancká, přiklánějící se spíše k Západofranské říši. Formosus, původně biskup z Porta, patřil k čelným představitelům strany progermánské. Angažoval se při pokusu o puč proti papeži Janovi VIII., za což byl exkomunikován. Rehabilitace se dočkal od papeže Marina I..

V době jeho zvolení se politická situace změnila. Profranská strana ztratila politickou moc a progermánská strana se rozštěpila. Jedna část kléru nyní přála italskému králi Widovi ze Spoleta a jeho synu Lombertovi ze Spoleta, druhá část pak stála na straně východofranského krále Arnulfa a k této straně patřil i papež. Protože moc papeže byla italskými králi ohrožována, pozval Formosus do Itálie Arnulfa. Ten roku 896 dobyl Řím, pak byl ale stižen mrtvicí a musel Itálii opustit. Papež se stal terčem nacionálně ovlivněné nenávistné kampaně a byl během nepokojů pravděpodobně otráven.

Nenávist Lamberta ze Spoleta šla ale až za hrob a nechal roku 897 uspořádat soudní proces s mrtvým Formosem, známý jako synoda mrtvých.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématuPapež
Předchůdce:
Štěpán V.
891 - 896
Formosus
Nástupce:
Bonifác VI.