Fontána di Trevi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fontána di Trevi
Fontána di Trevi (1995)
Fontána di Trevi v noci (2011)

Fontána di Trevi je římská fontána, vybudovaná v letech 17321762 podle návrhu Nicoli Salviho v pozdně barokním stylu s přechodem ke klasicismu.

Voda do fontány přitéká z větší části podzemím kanálem Aqua Virgo, který nechal vybudovat Marcus Vipsanius Agrippa v roce 19 př. n. l. Kanál zásoboval vodou Agrippovy lázně na Campus Martius, nedaleko Pantheonu. Je zvykem, že lidé do fontány hází mince, aby se jim splnilo jejich přání.

V současnosti probíhá rekonstrukce fontány, která by měla býti dokončena v říjnu 2015[1].

Vývoj před vybudováním dnešní fontány[editovat | editovat zdroj]

Ve 14. století napájely tři výstupy, kterými akvadukt končil, fontány v okolí Via del Corso. Název Trevi pro městskou část a pro fontánu se pravděpodobně odvíjí od vyústění akvaduktu nebo od křížení tří silnic (italsky tre vie), které jsou v blízkosti.

Roku 1453 nechal papež Mikuláš V., po provedené rekonstrukci akvaduktu, vytvořit nové vyústění. Leon Battista Alberti vybudoval fasádu s nápisem a papežským erbem, kde byla tři vyústění, ze kterých tryskala voda.

Papež Pius IV. zorganizoval v letech 15611570 zásadní sanační práce na kanálu od pramene až po město.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/279545-blizko-jako-anita-ekbergova-fontana-di-trevi-je-v-rekonstrukci/ [online]. .  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]